česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

První náměstek ministra zahraničních věcí navštívil Rumunsko

1. náměstek ministra zahraničních věcí České republiky Jiří Schneider navštívil ve dnech 24.-25. května 2012 Rumunsko. Byl přijat ministrem zahraničních věcí Andreiem Margou a jednal se státními tajemníky MZV Luminitou Odobescu a Bogdanem Aurescu.

Setkal se rovněž s poradcem prezidenta pro bezpečnostní otázky Iulianem Fotou. Jednání byla zaměřena na bilaterální otázky, přičemž zvláštní pozornost byla věnována českým investicím v Rumunsku a zlepšení podmínek pro rozvoj vzájemného obchodu. Diskutována byla i bezpečnostní problematika včetně nedávného summitu NATO v Chicagu a protiraketového štítu, jehož prvky budou umístěny v Rumunsku. Projednány byly rovněž aktuální evropské otázky, vývoj v oblasti Západního Balkánu, vztahy se zeměmi východní Evropy a vstup Rumunska do Schengenského prostoru.

Jiří Schneider se zúčastnil spolu s bývalým prezidentem Rumunska Emilem Constantinescu a státní tajemnicí MZV Luminitou Odobescu inaugurace lipového stromořadí na počest Václava Havla a všech bojovníků za svobodu a demokracii v parku Izvor v blízkosti Parlamentního paláce. Stromy jsou darem českých firem městu Bukurešť. Vysazení lipového stromořadí je součástí Českého dne na Zahradnických dnech, které se konají 24. - 27. 5. 2012 na Zemědělské uiniverzitě v Bukurešti za přispění Velvyslanectví České republiky v Bukurešti v rámci ekonomické diplomacie.