česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Rudolf Opatřil
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rumunsko a elektromobilita: Mimořádný úspěch českého ekologického přístupu

Slavnostní a z mnoha pohledů symbolické předání sedmi elektroautobusů české firmy SOR městu Turda se uskutečnilo dne 13. srpna 2019 na radnici a v prostorách dopravního podniku. Padesátitisícová Turda je zcela prvním rumunským městem, které provádí komplexní reorganizaci dopravy s důrazem na elektromobilitu. Ostatní rumunská města se prozatím omezují na implementaci dílčích změn.

Historické, turisticky velmi významné městečko Turda v župě Cluj (Kluž), konsekventně realizuje „Plán udržitelné městské mobility“, který v roce 2018 zvítězil v evropské soutěži Award for Sustainable Urban Mobility Planning of the European Commission (SUMP) a předčil i takové konkurenty jako Milán nebo Manchester.

Na základě tohoto plánu udržitelné městské mobility získalo město evropskou dotaci ve výši 31 355 430, 65 EUR a do roku 2030 bude mít Turda přístup k evropským fondům v hodnotě cca 50 mil EUR (!). Prostředky půjdou na široce pojatou modernizaci logistiky, včetně nákupu flotily českých elektroautobusů.

Díky zákonu z 18. ledna 2019 platí, že elektrické dopravní prostředky musí představovat nejméně 30 % budoucích akvizic veřejné dopravy uskutečněných obcemi. Kromě toho musí být alespoň 20 % vozidel zakoupených veřejnými orgány pro vlastní potřebu založeno na ekologických technologiích.

ZÚ Bukurešť toto nezvykle dynamické prostředí sleduje, pečlivě vyhodnocuje potenciál jednotlivých municipalit včetně reálných možností účasti ve výběrových řízeních a je v kontaktu s předními českými dopravními firmami.

Konkrétním výsledkem této spolupráce je i participace české firmy SOR Libchavy na „Plánu udržitelné městské mobility“, a to velmi viditelným a oceňovaným příspěvkem dodávky dvaceti elektroautobusů včetně nabíjecí infrastruktury pro 2 linky.

Slavnostního předání prvních sedmi elektroautobusů se zúčastnili velvyslanec České republiky v Rumunsku Vladimír Války, ekonomický rada Rudolf Opatřil, zástupce obchodního ředitele firmy SOR Libchavy Jindřich Chudý, hostitelem byl starosta města Turda pan Cristan Matei. Přítomna byla i paní Magda Pesu, generální ředitelka firmy Anadolu Automobil Rom, se kterou SOR Libchavy v Rumunsku úzce spolupracuje.

Vše proběhlo za nebývalé pozornosti místních, odborných i celostátních sdělovacích prostředků. Viz např. odkazy na televizi Secunda TV, místních Turda News či Ziua de Cluj, nebo odborné orientované časopisy Traficmedia a Ziuacargo.

Velvyslanec V. Války poskytl rozhovor celostátní veřejnoprávní televizi TVR a v rámci tiskové konference odpovídal spolu s ředitelem Tichým na řadu dotazů. Akce měla celorumunský dosah.

Teprve budoucnost docení, jak velký průlom nastal dne 13. srpna 2019 ve městě Turda na poli ekologické dopravy, a to v rámci celého Rumunska. Fakticky začala éra rumunské elektromobility a české firmy jsou u toho.

Ing. Rudolf Opatřil, rada