česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec navštívil župu Caras-Severin

Velvyslanec Jiří Šitler navštívil ve dnech 7. – 8. dubna 2014 župu Caras-Severin, kde mj. zahájil 7. dubna v Rešici Olympiádu mateřských slovanských jazyků: češtiny, slovenštiny a srbštiny, které se účastní i žáci z české menšiny v Rumunsku.

Velvyslanec se setkal se s prefektem župy Caras-Severin Siviu Hurduzeu, viceprezidentem župní rady Ionesie Ghiorghioni, starostou Rešice Mihai Stepanescu a předsedou obchodní a průmyslové komory Petru Buzzi.

Představitelé župy a města zdůraznili multikulturalitu župy, k níž patři i česká menšina, informovali o stavu opravy cest do vesnic, v nichž česká komunita sídlí, ocenili české investice v oblasti v čele s firmou ČEZ, která zde provozuje několik hydroelektráren a významně se prostřednictvím projektu CSR (Corporate Social Responsibility/Společenská odpovědnost firem) podílí na rozvoji školství, zdravotnictví a kultury v župě, a zdůraznili zájem na rozvoji ekonomických kontaktů a turismu.

Velvyslanec poděkoval za péči o menšinu, informoval o projektu rozvoje šetrného cestovního ruchu v rumunském Banátu na podporu turismu a pozval na česko-rumunské podnikatelské fórum 20. 5. 2014 v Bukurešti.

J. Šitler navštívil hydroelektrárny ČEZ a Radio Resita, které půlhodinu týdně vysílá i v češtině.

V návaznosti na cestu do župy Caras-Severin pak velvyslanec zahájil v Muzeu umění v Temešváru výstavu Filmový plakát není mrtvý.