česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
oradea_plakat
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava a sympózium v Oradei k výročí 100 let od vypuknutí první světové války

Dne 10. října 2014 byla na radnici ve městě Oradea zahájena výstava „Umění v zákopech I. světové války“ a uskutečnilo se související umělecko-historické sympózium.

Výstavu zahájili Tomáš Vostrý, Chargé d´Affaires a.i., s kurátorem Uměleckého studia Rumunské armády Valentinem Tanase za přítomnosti náměstka primátora Ovidia Mureseana.  Přítomni byli představitelé místních institucí, historici, novináři, studenti a širší veřejnost v celkovém počtu cca 60 osob. T. Vostrý ve svém projevu zdůraznil, že „touto výstavou chceme vzpomenout všech obětí a účastníků první světové války bez ohledu na to, na které straně bojovali“.

Českou část výstavy připravily ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky Vojenský historický ústav Praha a Odbor veřejné diplomacie Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Expozice mj. zachycuje díla následujících umělců: František Kupka, Otto Gutfreund, Emil Filla, Jan Štursa, Václav Špála, Josef Váchal, Vincenc Beneš, Ladislav Šíma a Vojtěch Preissig. Na přípravě rumunské části výstavy se podílelo Umělecké studio Rumunské armády a Národní vojenské muzeum „Ferdinand I.“ v Bukurešti.

T. Vostrý rovněž vystoupil na souvisejícím sympóziu ve Velkém sále radnice za účasti místních historiků, vysokoškolských profesorů, představitelů kulturních institucí a cca 90 posluchačů z řad středoškolských a vysokoškolských studentů a veřejnosti.

Během návštěvy jednal T. Vostrý s náměstkem primátora O. Mureseanem, generální manažerkou Průmyslového parku Oradea D. Ungur a výkonnou ředitelkou Nadace pro ochranu historických památek v Bihoru A. Lupseou o možnostech ekonomické a kulturní spolupráce mezi Českou republikou a Oradeou.