česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínka na 700. výročí narození Karla IV.

Dne 12. 5. 2016 uspořádalo Velvyslanectví České republiky v Bukurešti ve svých slavnostních prostorách za spolupráce Českého centra vzpomínkovou akci k 700. výročí narození Karla IV., českého krále a císaře Svaté říše římské.
 

Nejvýznamnější rumunská bohemistka prof. Anca Irina Ionescu připomněla základní události ze života Karla IV., jeho význam pro Země Koruny české, jeho panevropský rozměr a objednávku jezdecké sochy Sv. Jiří pro Pražský hrad u dílny v rumunské Kluži.

Historickým významem Karla IV. se rovněž zabýval přední rumunský historik prof. Daniel Constantin Barbu. Čestný host setkání, nejvýznamnější český rumunista prof. Jiří Felix zmínil výuku rumunského jazyka na Univerzitě Karlově zahájenou v roce 1882. Významný rumunský filmolog Dan Duṭa se zabýval osobou oslavence ve filmu.

Na akci byl přítomen rovněž někdejší rumunský prezident Ion Iliescu, který ve svém vystoupení vzpomenul na českou vzdělanost ovlivněnou Karlem IV. a na osobnosti Pražského jara (1968), se kterými se setkal a spolupracoval.

Vzpomínkový večer, kterého se zúčastnilo cca 60 hostů, se setkal s mimořádným zájmem místních médií.

Karel IV. - busta
Karel IV. - vzpomnkový večer
Karel IV. - publikum