česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínka na Lidice

Dne 9. 6. 2016 uspořádalo Velvyslanectví ČR ve svých slavnostních prostorách vzpomínkové setkání na vyhlazení české vesnice Lidice německými nacisty v roce 1942 v souvislosti s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v Praze.
 

Akci zahájil velvyslanec Vladimír Války, který připomněl význam Lidic pro současnost a budoucnost.  Čestný host akce paní Eva Lustigová se zabývala odkazem svého zesnulého otce – spisovatele Arnošta Lustiga, který se případem Lidic a Heydricha zabýval ve svém díle. Při této příležitosti byl proveden křest rumunského překladu Lustigovy knihy „Případ Marie Navarové“ a jeho autorka paní Helliana Ianculescu přečetla úryvek ze svého překladu.  Prezident Federace židovských obcí v Rumunsku Aurel Vainer vzpomenul na období 2. světové války a její dopad na Evropu včetně Rumunska. Rumunský historik Mihai Retegan analyzoval postavu Heydricha a atentát na něj a filmolog Dan Mircea Duṭa promítl přítomným sekvenci z československého filmu Atentát  a připojil  svůj komentář.

Na závěr předal konzul Roman Prosa ceny rumunským vítězům 43. Mezinárodní dětské výtvarné výstavy Lidice 2015 z Bukurešti a okolí.

Akce se setkala u cca 70 přítomných s velmi pozitivním ohlasem a byla prezentována v rumunských médiích.

Lidice-awardee
Lidice-table
Lidice-audience