česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájena výstava k výročí 100 let od vypuknutí první světové války

Dne 30. června 2014 se v bukurešťském Cercul Militar National (Dům armády) uskutečnila vernisáž výstavy „Umění v zákopech první světové války“ věnovaná reflexi války v dílech českých a rumunských výtvarných umělců.

Výstavu zahájil velvyslanec Jiří Šitler spolu s ředitelem Domu armády plk. Cristianem Dorcou, kurátorem rumunské části výstavy Valentinem Tanasem, ředitelem Ústavu politických studií a vojenské historie Mihailem Ionescem a ředitelem Českého centra Bukurešť René Kubáškem. Přítomni byli představitelé rumunských institucí, historici, novináři a zástupci diplomatického sboru v celkovém počtu cca 100 osob. J. Šitler ve svém projevu zdůraznil, že „touto výstavou chceme vzpomenout všech obětí a účastníků první světové války bez ohledu na to, na které straně bojovali“.

Českou část výstavy připravily ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky a Českým centrem Bukurešť Vojenský historický ústav Praha a Odbor veřejné diplomacie Ministerstva zahraničních věcí České republiky, na přípravě rumunské části se ve spolupráci s Domem armády podílely Armádní studio výtvarného umění, Ústav politických studií a vojenské historie a Národní vojenské muzeum „Ferdinand I.“

Česká expozice mj. zachycuje díla následujících umělců: František Kupka, Otto Gutfreund, Emil Filla, Jan Štursa, Václav Špála, Josef Váchal, Vincenc Beneš, Ladislav Šíma, Vojtěch Preissig a další.

V rumunské části expozice vystavují následující současní výtvarníci: Marcel Chitac, Catalin Gadei, George Grigorescu, Bela Kromer, Valentin Macarie, Albin Stanescu, Valentin Tanase, Andrei Damo a Ion Draghici, vystavena jsou však i díla klasických malířů Camila Ressu a Costina Petrasca.

U příležitosti výstavy uveřejnil časopis Magazin Istoric v červnovém čísle obsažný článek věnovaný příslušníkům české menšiny z rumunského Banátu odvedených do rakousko-uherské armády a dobrovolníkům v Československých legiích.

Výstava potrvá do 10. července 2014.