česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
pika_1
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zahájena výstava o generálu Heliodoru Píkovi

Dne 13. května 2013 byla v bukurešťském Cercul Militar National (Dům armády) zahájena výstava věnovaná generálu Heliodoru Píkovi a především jeho působení v Rumunsku.

Výstavu zahájil velvyslanec Jiří Šitler spolu s princem Radu, státním tajemníkem Ministerstva národní obrany Sebastianem Hulubanem a ředitelem Domu armády plk. Cristianem Dorkou. Přítomni byli veteráni 2. světové války, představitelé rumunských institucí, historici, novináři a zástupci diplomatického sboru, především vojenští attaché akreditovaní v Rumunsku.

Ve svém projevu velvyslanec Šitler vyzdvihl úlohu Heliodora Píky jako zastánce svobody, slušnosti a demokracie a velkého přítele Rumunska. Princ Radu zdůraznil, že tato akce je "aktem občanského a vojenského svědomí" a  připomněl roli rumunské královské rodiny při budování spojenectví mezi Rumunskem a Československem. Státní tajemník Sebastian Huluban konstatoval, že osobnost generála Píky je dobře známa mezi rumunskými odborníky a historiky.

Výstavu připravilo Slezské zemské muzeum, konkrétně Památník 2. světové války v Hrabyni. Helidor Píka působil v Rumunsku v letech 1932 - 37 jako vojenský attaché Československa a v letech 1939-40 jako představitel československého odboje. Je držitelem vysokých rumunských vyznamenání. V roce 1949 se stal první obětí komunistických monstrprocesů v Československu.

Časopis Magazin Istoric uveřejnil ve svém květnovém čísle obsažný materiál věnovaný osobnosti Heliodora Píky.

Expozice bude trvat do 26. května. Adresa: Cercul Militar National, Sala Foaier (Bld. Regina Elisabeta).