česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Fotobanka
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České příležitosti v lokalitách Calarasi, Bistrița, Hunedoara

Ambasáda dlouhodobě spolupracuje s organizací Romanian Investment ZOOM https://investmentzoom.ro/, která ve spolupráci s ministerstvem zahraničních věcí, Ministry of Economy, župními resp. obecními radami, místními hospodářskými komorami organizuje návštěvy lokalit, které mají zájem o mezinárodní spolupráci, hledají investory, nebo obchodní příležitosti.

Na základě této spolupráce lze vytipovat několik lokalit, které projevily zájem o kooperaci s CZ subjekty:

Město Calarasi se nachází v jihovýchodní části Rumunska, na hranici s Bulharskem; počet obyvatel cca 75 tisíc.

V rámci města Calarasi je zajištěn přístup k inženýrským sítím, jako jsou vodovod a kanalizace, elektrická energie, plyn, internet, telefon. V oblasti je rozvinutá silniční síť, říční a železniční doprava.

Rada města Calarasi nabízí podporu všem partnerům, kteří zde chtějí investovat do následujících typů projektů:

Investice do potravinářského průmyslu, související se zpracováním obilovin a potravinářských produktů; rozvoj a modernizace místní infrastruktury (cestovní ruch, vzdělávání, bydlení, přístav na Dunaji, doprava atd.).

Město Bistrița, hlavní město župy Bistriţa – Năsăud, se nachází v severovýchodní části Sedmihradska, žije zde cca 75 tisíc obyvatel.

Představitelé města nabízejí investiční příležitosti v průmyslovém parku Bistrița Sud, který má celkovou rozlohu 30 ha a je rozdělen na logistické prostory 12 %, průmysl 38 %, služby a administrativu 5 % a zeleň 15%.

S pomocí evropských dotací zde probíhají investiční projekty jako například posílení elektrické a plynové sítě, nebo rozšíření kapacity resp. celkové plochy parku.

Rada města Bistrița poskytuje investorům různé výhody: získání stavebního povolení a územní rozhodnutí, osvobození od platby daně ze staveb a pozemku, dodatečné úlevy na podporu přímých investic, pomoc investorům při získávání státní podpory. 

Velmi zajímavou investiční alternativou je Průmyslový park Hunedoara, který je z hlediska nabízených cen jedním z nejatraktivnějších průmyslových parků v zemi.

Město Hunedoara má výhodnou polohu s přístupem k úseku dálnice Deva - Orăștie. Tento úsek je součástí dálnice A1, která začíná rumunsko – maďarským hraničním přechodem Nadlac, vede přes hlavní město Bukurešť a končí v přístavu Konstanta.

V současné době je obsazená plocha parku 110 910 m2 z celkové plochy 203 000 m2. Zbývající volná plocha činí 36 854 metrů čtverečních. Pozemky mají ekologická povolení, resp. topografickou studii, která může být investorům poskytnuta zdarma. Je k dispozici infrastruktura: elektřina, plyn, voda, kanalizace, přístupové cesty, telefon, internet, konferenční místnost.

Hunedoarská radnice nabízí potenciálním investorům bezplatný pronájem prostor po dobu pěti let. K dispozici je také pozemek o rozloze 20 hektarů, který investorům poskytuje potřebnou infrastrukturu pro rozvoj produktivního podnikání, a to buď prostřednictvím koncesní smlouvy, nebo jiných řešení. Upozorňujeme, že parcelace je flexibilní, aby bylo možné vyhovět specifickým požadavkům investorů.

Město Hunedoara je třeba vnímat v širším kontextu, jednak jako místo s významnou strategickou polohu, kde začínají obchodní cesty do Srbska a Maďarska a zároveň jako turistickou legendu Transylvánie s hradem Corvin.

V případě zájmu o bližší informace k jednotlivým možnostem kontaktujte ekonomický úsek velvyslanectví v Bukurešti.

Rudolf Opatřil, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Bukurešti