česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Rudolf Opatřil
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rumunsko a zemědělství: příležitost pro české firmy

(Archivní článek, platnost skončena 10.12.2020 / 11:54.)

Vzhledem k významu zemědělství a vládní podpoře zemědělství a potravinářského průmyslu v Rumunsku, je tento dynamicky sektor dlouhodobě zařazen do Mapy oborových příležitostí a je jednou z hlavních priorit ekonomické diplomacie českého velvyslanectví v Bukurešti. Velvyslanectví České republiky bude i pro příští rok 2020 podporovat české zemědělské subjekty při pronikání na rumunský zemědělský trh

Rumunsko se stalo hlavním vývozcem obilovin mezi členské státy Evropské unie a lídrem, pokud jde o vývoz pšenice a kukuřice do jiných zemí. Během prvních 11 týdnů současné obchodní sezóny 2019/2020 vyvezlo Rumunsko 1,72 milionu tun pšenice, tj. 33,6 procenta celkového vývozu EU, následované Francií (1,26 milionu tun, tj. 24,6 procenta vývozu EU). Rumunsko je také hlavním vývozcem kukuřice, přičemž od začátku této sezóny bylo dodáno 114 737 tun, což představuje 48,6 procent celkového vývozu kukuřice do EU. Země je také druhým největším vývozcem ječmene mezi členskými státy EU s 449 170 tunami po Francii (682 274 tun). V loňském roce bylo Rumunsko s 31,2 miliony tun po Francii a Německu třetím producentem obilovin v EU, což byla podle oficiálních čísel historicky nejvyšší hodnota.

Tyto statistické údaje jasně ukazují potenciál rumunského zemědělského sektoru a tím i potenciál pro české dodavatele, např. výrobců zemědělské techniky, strojů a vybavení, moderních technologií, hnojiv.

České subjekty mohou být úspěšné i při participaci na samotné výrobě potravin, nápojů, perspektivní jsou i dodávky kvalitního potravinářského sortimentu.

V Rumunsku je ovšem živý a naléhavý problém dvojí kvality potravin. Nechybí příklady, kde produkce i následný prodej potravin v Rumunsku v porovnání se západními zeměmi trpí dvojím standardem. V rámci vnitrorumunské diskuse, kterou moderuje vlivná národní autorita na ochranu spotřebitele ANPC, vychází najevo, že ochrana konzumenta – a to nejen v oblasti potravin – má před sebou velké výzvy.

V Rumunsku existuje silné povědomí, že Česká republika zvedla problematiku dvojí kvality potravin na evropské úrovni, a naši snahu oceňují, což českým producentům otevírá možnosti pronikání na rumunský trh, případně se zapojovat do různých forem spolupráce.

Rumunsko je aktivní i na poli prevence potravinářského sektoru. Například chovatelé vepřů velmi trápí vývoj afrického moru v Evropě. Jsou připraveni zapojit se do celoevropského hledání řešení, jak potlačit tuto nebezpečnou nákazu. Asociace producentů vepřového masa by v tomto kontextu uvítala kontakty, resp. setkání s českými asociacemi/sdruženími farmářů. Opět může jít o důležitý kanál, jak proniknout na zajímavý rumunský potravinářský trh – česká republika má dobré renomé.

S ohledem na význam rumunského zemědělství a kontinuální vládní podporu zemědělství a potravinářského průmyslu se bude Velvyslanectví České republiky věnovat také přípravě české účasti na nejvýznamnějším potravinářském veletrhu INDAGRA 2020, který se bude konat v příštím roce ve dnech 28. 10. – 1. 11. 2020 v Bukurešti v prostorách veletržního areálu ROMEXPO. Např. letos vystavovalo celkem 540 společností z 25 zemí, na oficiálním českém stánku se pod patronací kanceláře CzechTrade prezentoval český pivovar Rebel a společnost Bona Vita se sortimentem cereálií.

Rudolf Opatřil, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Bukurešti