česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rumunsko přitahuje české investory

Rumunsko zaznamenalo po roce 2008, kdy hospodářská krize zasáhla také zdejší hospodářství, prudký pokles zahraničních investic, jejichž celková výše v tomto období činila pouhých 9,5 mld. EUR. Avšak během několika posledních let se Rumunsko dobře zotavilo z globální finanční krize a rok 2016 tak byl pro Rumunsko dalším úspěšným obdobím pozitivního ekonomického růstu (+4,8 HDP).

 

Se zlepšující se zdejší hospodářskou situací roste také zájem investorů o rumunský trh. Výsledkem jsou poté přímé zahraniční investice, které v r. 2016 dosáhly výše 4,1 mld. EUR, což znamená jejich 18 % nárůst proti roku 2015. Zahraniční investice směřovaly hlavně do průmyslu a služeb. Mezi úspěšné případy významných zahraničních investorů patří společnosti jako např. Renault, Daimler, Procter&Gambler, Microsoft nebo Continental. Celková výše přímých zahraničních investic dnes činí 68,5 mld. EUR.

Také Česká republika slavila svůj úspěch, kdy se z pohledu investovaného kapitálu koncem r. 2016 posunula v pořadí největších zahraničních investorů z 15. místa na 10. místo. Česká republika se tak zařadila za významné investory z Nizozemska, Rakouska, Německa, Francie nebo Itálie. Dle Národního obchodního rejstříku Rumunska a společnosti InvestRomania činila celková výše investovaného kapitálu z České republiky více než 1,3 mld. EUR. Mezi největší české investory nadále patří společnost CEZ Romania s investicí cca 1,1 mld. EUR do výroby energie z obnovitelných zdrojů. Její větrné farmy s celkovým instalovaným výkonem 600 MW dnes představují největší projekt svého druhu v Evropě a produkce větrné farmy představuje zhruba 10 % podíl na rumunském trhu energie z obnovitelných zdrojů.

Mezi úspěšné investory z České republiky se řadí také společnost Renomia, která v Rumunsku vloni zprostředkovala pojistné ve výši 20 mil. EUR a po Bukurešti otevřela dvě nové pobočky v župách Timis a Ilfov.

Zásadním problémem dnešního Rumunska je stále chybějící infrastruktura, nízká nezaměstnanost, časté změny legislativy a rozdíly v rozvinutosti jednotlivých regionů. To vede k tomu, že se zájem investorů často soustřeďuje jen do několika oblastí, kde pak vzniká silná konkurence a je jen velmi obtížné se zde prosadit.

I přes tato specifika je zaznamenáván trvalý zájem podnikatelů z České republiky o investování a podnikání v Rumunsku. To, že české investice tvoří nedílnou a významnou část česko-rumunské obchodní a hospodářské spolupráce, se odráží také v podpoře, kterou českým investorům věnuje Velvyslanectví České republiky v Bukurešti např. formou pravidelného organizování česko-rumunského investičního fóra.

 

Milan Peprník, rada-vyslanec, Velvyslanectví ČR v Bukurešti

 

investoři-logo