česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZÚ Bukurešť
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rumunsko – úspěch českých „smart“ řešení

Velvyslanectví ČR v Bukurešti ve spolupráci se zahraniční kanceláří CzechTrade v Bukurešti uspořádaly ve dnech 9.-11. 11. 2022 v hlavním městě Bukurešti a poté ve městě Sinaia v župě Prahova velkou prezentaci českých inovativních „smart“ řešení pod názvem „City for the Future 2022“ resp. „Innovation Patways Romania“. Na prezentaci ve městě Sinaia jsme kooperovali s clusterem Wallachia Cluster Consortium.

Velvyslanectví zaznamenává významný nárůst zájmu ze strany českých společností působících v oblasti „smart“ technologií o kontakt s rumunskými partnery. Na rumunské straně zase sledujeme poptávku po těchto technologiích. Z těchto důvodů velvyslanectví společně s kanceláří CzechTrade připravilo průřezový projekt ekonomické diplomacie, který stavěl na užitkových hodnotách „smart“ řešení. Snahou bylo nabídnout koncepční hi-tech alternativy, a nikoliv samoúčelné „hračky“ vývojářů.

Kladli jsme důraz na aplikovatelná řešení, mnohdy překvapivě jednoduchá, která nicméně mohou zvyšovat kvalitu života ve městech a obcích.

Třídenního jednání se zúčastnilo osobně, resp. prostřednictvím asociací případně on-line přes 20 českých inovativních firem z oblasti smart technologií. Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky zastupoval Miroslav Scheiner, manažer pro speciální projekty ze sekce EU a mezinárodního obchodu.

Rumunskou stranu reprezentovaly organizace sdružené v rámci neformálního inovativního clusteru Wallachia Cluster Consortium, organizace zřizované municipalitami, integrátoři, clustry, představitelé oborových asociací, zástupci významných stavebních firem, resp. městských dopravních společností, a v neposlední řadě činitelé vysokých škol.

Rumunskou státní správu zastupovali státní tajemník ministerstva dopravy a infrastruktury Ionut Savoiu a generální ředitel ministerstva zemědělství Viorel Morarescu.

Celkem se akcí aktivně účastnilo několik desítek konkrétních zájemců z celého Rumunska.

Rumunskému auditoriu se v Bukurešti a poté v Sinaia představily následující české firmy

Exportní aliance Elements for Smart City, která představilo 16 firem

EV Expert s.r.o – specialisté na nabíjecí stanice

Moram CZ s.r.o. – infrazářiče ve službách oprav povrchů silnic

Synpo – nanotechnologie, úpravy povrchů

Brněnské komunikace – nabídka řešení dopravy

Munipolis – chytré komunikační sítě

mmcite ro s.r.l. – spojení smart řešení s designem

Po oficiálních prezentacích byly pro české společnosti připravené B2B jednání. Dle reakcí účastníků přinesly první pozitivní výsledky, na kterých lze stavět. Byly dohodnuty konkrétní formy spolupráce i následná jednání včetně návštěvy rumunských firem a lokalit jako například výjezd exportní aliance do župy Prahova. S hospodářskou komorou této župy velvyslanectví dlouhodobě spolupracuje.

Příležitosti

Je zřejmé, že s ohledem na dlouhodobý strategický význam ICT sektoru, resp. jeho plánovanou vládní podporu, je pro české inovátorské firmy rumunský „smart“ trh mimořádně perspektivní. Podzimní projekt „Smart City 2022“ resp. „Innovation Patways Romania“ významným způsobem přispěl k otevření diskuse o potřebnosti smart řešení v Rumunsku a představení potenciálu českého hi-tech průmyslu.

Velvyslanectví identifikovalo ICT, resp. smart technologie jako velké téma a zařadilo jej jako významnou oborovou příležitost.

V případě zájmu o bližší informace kontaktujte ekonomický úsek velvyslanectví v Bukurešti.

Rudolf Opatřil, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Bukurešti