česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Z reklamní kampaně pivovaru
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rumunsko – úspěch piva „Kozel“

Pivovar Ursus letos v květnu uvedl na rumunský trh pivo značky Kozel. Razantní reklamní koncept, který jednoznačně odkazuje na Českou republiku, se dočkal velkého zájmu médií, např. PRO TV, Antena 1 a další. ZÚ jednal s představiteli pivovaru Ursus, který kampaň piva „Kozel“ zajišťuje a upřesňoval konkrétní spolupráci.

Pivovary Ursus jsou největším výrobcem piva v Rumunsku. V současné době vlastní společnost 3 pivovary: v Brašově, Buzău a Temešváru a minipivovar v Kluž-Napoca. Od roku 2017 je pivovar Ursus součástí společnosti Asahi Europe & International.

Do portfolia pivovaru patří tyto značky: Ursus, Timișoreana, Ciucaș, Peroni Nastro Azzuro, Asahi Super Dry, Grolsch, Azuga, Stefanus spolu se značkou cideru Kingswood a konečně Pilsner Urquell.

Od května, kdy Ursus konsoliduje své pivovary, uvádí na rumunský trh další českou značku „Kozel“. Symbolicky je v Bukurešti k tomuto datu na několika místech postaven impozantní, 15 metrů vysoký, dřevěný kozel.

Rumunská veřejnost byla obeznámena s faktem, že „Kozel“ je nejoblíbenějším pivem v kategorii tmavých piv v České republice. Značka přináší pro rumunský trh neobvyklé řezané pivo. „Kozel“ se zároveň stal hlavním sponzorem největšího festivalu elektronické hudby v Rumunsku Untold, který během čtyř srpnových dní obvykle navštíví více než 300 000 lidí.

Pisner Urquel vzhledem ke specifičnosti českého domácího vaření, nemůže v prodaném množství konkurovat ostatním pivům, proto pivovary Ursus vsadily na sice česku značku – jako symbol kvality – nicméně vařenou v Rumunsku. Z důvodu dostupnosti a českého image je tak pivo „Kozel“ pro pivovar „vlajkovou lodí“ produktů a nikoliv Pilsner, jak informoval představitel Ursusu při osobním jednání. Dle informací představitelů Ursusu, předstihl již „Kozel“ v prodeji konkurenční „Staropramen“, který je na rumunském trhu od roku 2011.

Pivo Staropramen je vyráběno na základě licence Pivovary Staropramen v továrně Bergenbier S.A. v Ploiesti, tato společnost je od roku 2012 součástí skupiny Molson Coors Central Europe. Rovněž Staropramen je na rumunském trhu poměrně vidět mj. díky charakteristickým slunečníkům.

Pivo „Kozel“ je skutečně všudypřítomným reklamním hitem, ať už v masmédiích nebo přímo v ulicích měst. Česká republika je tak opravdu velmi dobře propagována. Představitelé pivovarů Ursus potvrdili, že mají velký zájem o užší spolupráci se zastupitelským úřadem. Jedním z možných témat je například plánování účasti na rumunském nejvýznamnějším potravinářském veletrhu „International Food Fair Indagra“ ve dnech 26. – 30.  10. 2022.

V případě zájmu o bližší informace kontaktujte ekonomický úsek velvyslanectví v Bukurešti.

 

Rudolf Opatřil, ekonomický rada, Velvyslanectví ČR v Bukurešti