česky  english  română 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec České republiky v Rumunsku V. Války podporuje agrární spolupráci v regionech

Velvyslanec České republiky v Rumunsku V. Války jednal o nových možnostech agrární spolupráce v župě Argeş, v jedné z hospodářsky nejvýznamnějších rumunských žup. Župa Argeş s hlavním městěm Piteşti, vzdáleným cca 100 km severozápadně od Bukurešti, je známá nejen zdejší výrobou automobilů Dacia, ale především svým značným potenciálem v oblasti zemědělství, potravinářství a lesnictví.
 

Jednání, které se uskutečnilo 4. května 2017 v hlavním městě župy v Piteşti, předcházelo pracovní návštěvě delegace Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky u partnerského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu Rumunska. Kromě velvyslance a ekonomického diplomata rady-vyslance M. Peprníka se setkání účastnil ředitel Českého centra v Bukurešti, zástupci Česko-rumunské obchodní a průmyslové komory, zástupci českých firem a krajanské menšiny z rumunského Banátu.

V rámci pracovní návštěvy jednal velvyslanec V. Války mj. s ministrem pro výzkum a inovace S. C. Valecou, státním tajemníkem Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova C. S. Roşu-Mareşem, prezidenetem Obchodní a průmyslové komory Rumunska M. Darabanem, primátorem města Piteşti C. Ionicou, vedením župy a zástupci zemědělských a potravinářských sdružení, kteří vyjádřili značný zájem o rozvoj česko-rumunské spolupráce. Rumunská strana se zajímala např. o české „up to date“ technologie na zpracování obilí, výstavbu mléčných a chovných farem, pěstování zeleniny, výstavbu zavlažovacích a logistických celků včetně skladovacích a chladírenských zařízení. Tyto směry by totiž mohly být podporovány dotacemi ze státního rozpočtu s cílem zajištění soběstačnosti a případného následného exportu. Česká delegace se svými rumunskými partnery hovořila i o konkrétních projektech širší spolupráce, např. o výměně zkušeností v oblasti vzdělávání.

Rumunsko je jednou z evropských zemí s nejvyšším potenciálem v oblasti zemědělství. Rumunsko má šestou největší využívanou zemědělskou plochou v EU a hospodaří na celkové zemědělské ploše cca 13,9 mil. ha, čímž se řadí za Francii, Španělsko, Velkou Británii, Německo a Polsko. Rumunsko je mj. i jedním z deseti největších vývozců obilovin na světě. Země má také dlouholetou tradici ve vinařství, přičemž v posledních 15ti letech bylo toto odvětví posilováno investicemi, státní finanční podporou a dotacemi z Evropské unie. Dle Mezinárodní organizace pro révu vinnou a víno se dnes Rumunsko řadí mezi největší výrobce vína na světě (13. místo) a na 6. místo v Evropě a s rozlohou vinohradů 200 tis. ha je na 5. místě v Evropě.

Za konkrétní příležitosti pro české firmy lze dnes považovat možnosti dodávek potravin a strojního vybavení do potravinářských výrobních a zpracovatelských závodů. V zemědělství mají perspektivu i dodávky zemědělské techniky a technologií, zemědělských strojů, zařízení, zemědělských hnojiv a krmných směsí. Výběrová řízení se objevují také v oblasti vybavení vepřínů, drůbežáren a zavlažovacích technologií, přičemž zdejší ministerstvo zemědělství vyčlenilo z fondu EU na modernizaci zavlažovacích zařízení v letech 2015-2022 částku 145 mil. EUR a na druhotnou infrastrukturu 430 mil. EUR. Z České republiky se dnes do Rumunska vyváží hlavně traktory, zemědělské nástavby a další strojní zařízení, ale také např. substráty nebo hnojiva. Zemědělství v Rumunsku, jako sektor s dynamicky rostoucím potenciálem, je dlouhodobě zařazeno do Mapy oborových příležitostí a je jednou z hlavních priorit ekonomické diplomacie českého velvyslanectví v Bukurešti.

V rámci programu velvyslanec V. Války slavnostně zahájil také 2. ročník regionální zemědělské a potravinářské výstavy AGRO PITESTI 2017, kterou organizovala Obchodní a průmyslová komora Rumunska společně s čelním organizátorem veletrhů Romexpo ve spolupráci s župními partnery a Velvyslanectvím České republiky v Bukurešti. Ke zvýraznění přítomnosti České republiky na výstavě AGRO PITESTI 2017 došlo i díky poskytnutí organizátorům hlavní ceny do tomboly – hydraulického ramena typ HTM 1,5 – českou firmou Molčík kipper z Valtic a také díky prezentaci nové Škody Kodiaq nebo kulturnímu vystoupení zástupců české menšiny z rumunského Banátu, ve kterém představili svou historii, tradice, ale i své regionální výrobky. Výstava kromě návštěvníků přilákala rovněž zástupce sdělovacích prostředků, kteří pracovní návštěvě velvyslance, resp. České republice, věnovali mimořádnou pozornost; velvyslanec V. Války poskytl rozhovor pro televizní stanici Antena 1. Výstava AGRO PITESTI 2017 se konala ve dnech 4. až 7. května 2017, a to pod záštitou velvyslance České republiky.

Z české strany se výstavy zúčastnily společnosti: Zetor, Sukov Huštěnovice, Molčík kipper z Valtic, Fides Agro, Axe Midax Praha, Ajax Pilníky, Škoda Auto, Renomia a Staropramen. Pro jejich zástupce byly v rámci programu připraveny jednání B2B, které potvrdily, že na obou stranách existuje zájem o posílení vzájemné spolupráce, a to nejen v agrární oblasti. Zástupci zúčastněných českých firem a institucí vyjádřili s přípravou, průběhem, ale i výsledky jednání, která byla kvalifikovaně připravena v rámci vlastního projektu velvyslanectví v Bukurešti na podporu ekonomické diplomacie, spokojenost.

 

Milan Peprník, rada-vyslanec, Velvyslanectví ČR v Bukurešti