česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oficiální návštěva předsedy vlády Petra Nečase v Maďarsku

Dne 15. prosince 2011 uskutečnil předseda vlády Petr Nečas oficiální návštěvu Maďarska, během které jednal s předsedou maďarské vlády, setkal se s předsedou parlamentu a byl přijat prezidentem republiky. Do Maďarska premiéra doprovodila podnikatelská delegace.

Dne 15. prosince 2011 uskutečnil předseda vlády České republiky Petr Nečas jednodenní oficiální návštěvu Maďarské republiky. Hlavní částí programu bylo jednání s předsedou vlády Maďarska Viktorem Orbánem, se kterým premiér hovořil o vzájemných bilaterálních vztazích mezi oběma zeměmi s důrazem na ekonomickou spolupráci, o aktuálních otázkách Evropské unie především v souvislosti s řešením krize v eurozóně i o možnostech spolupráce v rámci Visegrádské skupiny.

Předsedové vlád ČR a MR se shodli, že je třeba posílit rozpočtovou odpovědnost unijních zemí a že plánovaná mezivládní smlouva by se primárně měla vztahovat na země eurozóny. Při jednání dále vyjádřili podporu kandidátskému statusu Srbska a potvrdili zájem na užší spolupráci zemí V4.

Ve vzájemných bilaterálních vztazích podpořili premiéři intenzivnější hospodářskou spolupráci. Za prospěšnou označili dosavadní spolupráci v energetice, a to jak v úrovni nových zdrojů, tak přepravních kapacit. Obě země chtějí dále spolupracovat v oblasti obrany, zbrojního průmyslu či výcviku pilotů na cvičných letounech L-39 Albatros a L-159 Alca.

V odpoledních hodinách předseda vlády Petr Nečas jednal s předsedou Parlamentu Maďarské republiky László Kövérem a v paláci Sándor byl přijat prezidentem Maďarské republiky Pálem Schmittem.

Předseda vlády Petr Nečas s předsedou vlády Maďarska Viktorem Orbánem

Ekonomická dimenze návštěvy byla podpořena podnikatelskou misí, která premiéra do Maďarska doprovodila. Byla organizována Hospodářskou komorou ČR ve spolupráci se ZÚ Budapešť. V rámci mise firmy absolvovaly podnikatelský seminář připravený maďarskou hospodářskou komorou, kterého se zúčastnil i náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR pan Milan Hovorka a za maďarskou stranu státní tajemník Ministerstva národního hospodářství MR pan Kristof Szatmáry. Firmy měly možnost bilaterálně jednat s pozvanými maďarskými firmami. Na závěr návštěvy proběhlo na velvyslanectví ČR v Budapešti společné setkání premiéra s účastníky české podnikatelské mise.  

Setkání pana premiéra s podnikatelskou delegací na ZÚ Budapešť