česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Schůzka předsedů parlamentních výborů pro veřejnou správu a rozvoj v Budapešti

Předseda Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Ivo Bárek a předseda Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Stanislav Polčák se 3. - 4. března 2011 zúčastnili setkání parlamentních delegací pořádaného maďarským předsednictvím v Radě EU v Budapešti.

Ivo BárekVe dnech 3. – 4. března 2011 se v maďarském hlavním městě uskutečnila schůzka zástupců národních parlamentů členských zemí Evropské unie věnovaná místnímu rozvoji a novým formám regionální spolupráce napříč státy EU. Konferenci slavnostně otevřeli ministr zahraničí Maďarska János Martonyi a evropský komisař pro regionální politiku Johannes Hahn.

Stanislav PolčákDelegáti z jednotlivých zemí Evropské unie jednali zejména o připravované Dunajské strategii, která by se měla stát druhou tzv. makroregionální strategií. Tato nová forma spolupráce sdružuje vždy několik států EU, které sdílejí společné zájmy v oblasti přeshraničního regionálního rozvoje

V případě Dunajské strategie se rozhodlo 14 zemí Evropské unie a dalších států oblasti střední a východní Evropy spolupracovat na tématech spojených s povodím největší evropské řeky, mezi něž patří např. ochrana vodních toků, zvládání ekologických katastrof, udržitelná energetika a další. Návrhy konkrétních projektů v 11 prioritních oblastech budou představovány od dubna tohoto roku.