česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Summit prezidentů zemí Visegrádské skupiny v Maďarsku 7.-8. října 2011

Ve dnech 7.-8. října 2011 proběhlo v Budapešti a Visegrádu již 20. setkání prezidentů zemí V4. Za českou republiku se akce zúčastnil prezident Václav Klaus v doprovodu své manželky Livie Klausové.

Prezident republiky Václav Klaus se společně s manželkou Livií Klausovou ve dnech 7. - 8. října 2011 zúčastnil setkání prezidentů zemí Visegrádské skupiny, které proběhlo v maďarských městech Budapešti a Visegrádu. Na okraj summitu se uskutečnilo bilaterální jednání s prezidentem Slovenské republiky Ivanem Gašparovičem.

První den setkání prezidenti Visegrádské skupiny vystoupili v Budapešti na Korvínově univerzitě na konferenci Hospodářský potenciál a možnosti střední Evropy. V předvečer summitu byl na počest prezidentů Visegrádské skupiny uspořádán v budapešťském Paláci umění koncert složený z děl hudebních skladatelů států Visegrádské skupiny.

Druhý den se ve Visegrádu uskutečnilo plenární jednání prezidentů Visegrádské skupiny. Prezidenti jednali o dosavadních úspěších této spolupráce a jejích dalších úkolech, především o potřebě definice společných zájmů a jejich prosazování na půdě Evropské unie. Jedním z nosných témat jednání byla energetika, kde se všichni prezidenti shodli na tom, že atomová energie nemá v našem regionu konkurenční alternativu. Prezidenti jednali také o hospodářské krizi.

Na tiskové konferenci po jednání zaznělo, že regionální spolupráce je nevyhnutná, státy Visegrádské spolupráce jsou propojeny zeměpisně, historicky i hospodářsky.Summit prezidentů V4