česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla

První prezident České republiky, dramatik a dlouholetý bojovník za svobodu Václav Havel zemřel v neděli 18.12. ráno. Bylo mu 75 let. Veřejnost může projevit soustrast na Velvyslanectví České republiky v Budapešti ve dnech 20. a 21.12 od 9.00 do 16.00 (adresa: ulice Rózsa 61, Budapešť VI).

Dne 18.12.2011 v ranních hodinách zemřel Václav Havel, dramatik, spisovatel, disident, první demokratický prezident Československa a první český prezident. Bylo mu 75 let. V posledních letech se potýkal s vážnými zdravotními problémy. V divadle začínal mezi kulisáky a nakonec jeho hry pronikly až na světová jeviště. Do vrcholné politiky ho vynesly polistopadové události v České republice v roce 1989. Jako politik se během roku 1989 z vězení přestěhoval na Pražský hrad. Česká republika v jeho osobě ztratila významnou osobnost, která v posledních desetiletích nejvíce přispěla k formování veřejného prostoru, pro český národ byl mravní autoritou.

 

Václav Havel

Prohlášení ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga k úmrtí Václava Havla

S Václavem Havlem odešel člověk, který českému národu vrátil důstojnost, člověk, který měl zásadní podíl na získání svobody naší země v roce 1989.

Byl nejslavnějším Čechem, na celém světě uznávaným. Bohužel více vítán a ctěn v zahraničí než doma. Skromný a plachý člověk jako byl on, obstál při setkání a jednání s nejmocnějšími lidmi světa. Pouze doufám, že si alespoň teď uvědomíme, jakého muže jsme měli za spoluobčana a budeme si ho brát za příklad.

 

Veřejnost může projevit soustrast na Velvyslanectví České republiky v Budapešti ve dnech 20. a 21.12 od 9.00 do 16.00 (adresa: ulice Rózsa 61, Budapešť VI.).

 

Soukromé kondolence mohou zájemci zasílat také na adresu Kancelář Václava Havla, Voršilská 10, 110 00 Praha 1.

 

János Martonyi

Do kondolenční knihy vystavené na Velvyslanectví  ČR v Budapešti přišel jménem maďarské vlády vyjádřit soustrast ministr zahraničí János Martonyi.