česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Kohout na zasedání Visegrádské skupiny a Středoevropské iniciativy

Ve dnech 30. a 31. října 2013 se ministr zahraničních věcí České republiky Jan Kohout zúčastnil dvoudenního summitu Visegradské skupiny (V4) v Budapešti. Pravidelné setkání regionálního uskupení bylo rozšířeno o země západního Balkánu, USA, Turecko, Rakousko, Litvu a zástupce Evropské komise.

„Mám nesmírnou radost, že se V4 stává značkou, která je respektována i za hranicemi středoevropského regionu," prohlásil ministr Kohout. „Ukazuje se, že model spolupráce a koordinace, který jsme nastavili, má odezvu a je vnímán pozitivně. Samozřejmě nás to činí viditelnější a - troufám si říci - i zajímavější v očích našich zahraničních partnerů," upozornil Jan Kohout.

Ministři se během prvního dne jednání sešli s tureckým ministrem zahraničí Ahmedem Davutoglu. Tématem rozhovorů byla otázka energetické bezpečnosti, kde Turecko představuje důležitou tranzitní zemi pro dodávky energetických surovin. „Turecko nám do budoucna může významně napomoci při diverzifikaci dodávek zemního plynu do střední Evropy, pokud se podaří vybudovat plánované plynovody pro přepravu zemního plynu z kaspického regionu," upřesnil ministr Kohout. Vedle energetiky ministři zahraničních věcí zemí V4 a Turecka diskutovali také možnosti spolupráce v oblasti dopravy. „Turecko zaujímá z pohledu EU zcela zásadní postavení v naší snaze posílit dopravní spojení se zeměmi Blízkého východu a Kavkazu," vysvětlil český ministr zahraničí.

Přes tyto globálnější ambice V4 šéf české diplomacie upozornil: „Je pochopitelné, že se V4 z hlediska svých politických a ekonomických zájmů nejvíce angažuje směrem ke svému nejbližšímu okolí." Hlavní pozornost je proto věnována státům západního Balkánu, které patří mezi priority maďarského předsednictví V4. „Zemím západního Balkánu muže V4 napomoci na jejich cestě k integraci do Evropské unie. Nejen naše pozitivní zkušenosti, ale i poučení z chyb, jichž jsme se sami dopustili při vstupu do EU, mohou podpořit proevropské ambice balkánských států," zhodnotil ministr Kohout spolupráci V4 se zeměmi západního Balkánu. V regionu se V4 dále angažuje prostřednictvím Mezinárodního visegrádského fondu.

Během druhého dne zasedání se ministr Kohout sešel k bilaterálním jednáním s novou náměstkyní ministra zahraničí USA Victorií Nuland, odpovědnou za vztahy s Evropou a Eurasií. „Paní náměstkyně mě mimo jiné seznámila s pohledem Obamovy administrativy na situaci ve východní Evropě a státech jižního Kavkazu. Diskutovali jsme také přípravu listopadového summitu Východního partnerství mezi členskými zeměmi EU a šesticí států partnerství," upřesnil Jan Kohout.

Na setkání Visegradské skupiny navázalo setkání ministrů zahraničních věcí Středoevropské iniciativy.

V4

Foto: Véssey Endre