česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr zahraničí Schwarzenberg vystoupil na konferenci „The Future of the EU“

Místopředseda vlády a ministr zahraničí ČR Karel Schwarzenberg přijel 10. – 11. února 2013 na pracovní návštěvu Maďarska. Společně s bývalým německým ministrem zahraničí Joshkou Fischerem vystoupil v Budapešti jako jeden ze dvou hlavních řečníků na konferenci „The Future of the EU: Solidarity and European Values“, kterou zorganizovaly Středoevropská univerzita (CEU), maďarský vládní Ústav mezinárodních vztahů (HIIA) a politická nadace bývalého HU premiéra Bajnaiho Progress and Patriotism.

Pan ministr ve svém vystoupení upozornil na politickou dimenzi současné krize EU, kterou doprovází rostoucí propast mezi evropskými občany a unijními institucemi, často vnímanými jako „kafkovský bruselský zámek“. Britský premiér Cameron podle něho v nedávném projevu správně upozornil na nutnost znovu sjednotit občany a jejich instituce. Evropské unii dnes nehrozí reálné vnější nebezpečí, nýbrž je ohrožená zevnitř, protože zapomíná na základní myšlenky evropské integrace, mezi něž patří i dodnes nedokončený jednotný trh. Ministr Schwarzenberg připomněl, že k dodržování vlády práva patří i dodržování vlastních norem jako např. Kodaňských kritérií.

ministr

Uspěchaná federalizace není vhodným řešením současné krize, protože opomíjí tisíciletý přirozený vývoj identity v jednotlivých evropských státech a posiluje spíše nebezpečné nacionalistické sentimenty, které vleklou krizi již tak doprovází. Evropská unie musí převzít odpovědnost nejen za své vnitřní záležitosti, nýbrž i za globální problémy, pokud se nemá dostat na periferii mezinárodní politiky. Evropa nemůže do budoucna přežít, pokud se jí nepodaří znovu obnovit základní myšlenky, na nichž byla vystavěna. V opačném případě se stane nostalgickým „Hotelem Evropa“, který už bude zajímat pouze turisty.