česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Divadelní představení "1914" v divadle Vígszinház (Budapešť)

V unikátní spolupráci Národního divadla (Praha), Slovenského národného divadla (Bratislava), Vígszinházu (Budapešť), pod záštitou maďarského ministra pro lidské zdroje Z. Baloga a za podpory Visegrádského fondu a dalších sponzorů, se v Budapešti dne 15. října 2014 konala premiéra divadelní hry "1914" (Jaroslav Hašek - Karel Kraus).

Slavnostní premiéry se zúčastnili ředitelé výše uvedených divadel a přítomni byli také velvyslanec České republiky v Maďarsku Juraj Chmiel a ředitel Českého centra v Budapešti Michal Černý.

Ve hře účinkovali herci ze všech tří zemí, přičemž převažovali čeští herci (kromě jiných diva S. Červená - 89 let!, T. Medvecká, E. Salzmannová, V. Postránecký, F. Rajmont). Hra, kterou režíroval americký režisér R. Wilson, byla prostřednictvím titulků překládaná do maďarštiny a angličtiny a u publika (divadlo bylo vyprodáno), přes na maďarské poměry velice citlivé téma 1. světové války, měla velký úspěch a pozitivní ohlas. Inscenace měla premiéru 30. dubna 2014 ve Stavovském divadle v Praze, v "předvečer" připomínkových akcí ke 100. výročí vypuknutí 1. světové války.

Vígszínház