česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oscarový filmař Jiří Menzel v budapešťské Státní opeře

Maďarská státní opera v Budapešti uvedla v pátek 10. října 2014 premiéru opery W.A.Mozarta Cosi fan tutte, kterou nastudoval Jiří Menzel, známý zdejšímu publiku především jako filmový režisér.

 

Součástí tvorby oscarového filmaře Jiřího Menzela, který má dlouhodobou spolupráci s maďarskou kulturní scénou, jsou i nespočetné divadelní režie, z toho několik režií oper.

Režisér Jiří Menzel, který je zde uznávanou osobností (oceněn vysokým státním vyznamenáním), se právě v Budapešti vrátil ke svému nejoblíbenějšímu skladateli W.A.Mozartovi a pro slavnou státní operu, na jejíž výzdobě se podíleli nejvýznamnější maďarští umělci a věhlasní malíři, nastudoval právě tuto operu, která je v jeho pojetí i docela současná. I díky mladému dirigentovi P. Halászovi a autorce kostýmů, připomínajíce rokokový styl, Z.S.Hanákové, měla premiéra u publika úspěch. Do stálého programu Státní opery je zatím zařazeno dalších 10 představení. 

Premiéry se zúčastnila i řada vysoce postavených osob maďarského politického i společenského života (např. bývalý prezident L. Sólyom) i členové diplomatického sboru (např. velvyslanec PL, AT, CZ).

 

OperaBP Menzel