česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek přijal ministra zahraničí Maďarska

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek 5. května 2015 přivítal v Černínském paláci ministra zahraničního obchodu a zahraničních věcí Maďarska. Šéf české diplomacie a ministr Péter Szijjártó jednali o rozvoji bilaterálních vztahů a programu českého předsednictví ve Visegrádské skupině.
 

Ministři ocenili výborné bilaterální vztahy a pozornost věnovali především možnostem posílení spolupráce v politické a ekonomické oblasti. Vyzdvihli zejména pozitivní vývoj česko-maďarské obchodní bilance, která vykazuje v posledním období stálý nárůst. „Máme mimořádný a rekordní objem vzájemného obchodu,“ konstatoval v této souvislosti ministr Zaorálek. „V Maďarsku existuje mnoho příležitostí pro zakázky českých firem, vnímáme zde velký potenciál do budoucna,“ dodal šéf české diplomacie.

Dalším tématem jednání byly cíle a program českého předsednictví ve Visegrádské skupině. ČR bude během něj navazovat na řadu iniciativ, s nimiž přišlo maďarské předsednictví před dvěma lety. „Mezi priority českého předsednictví náleží energetická unie. Jsem rád, že Maďarsko české priority sdílí,“ uvedl na toto téma ministr Zaorálek.

Ministři diskutovali také o aktuálních otázkách mezinárodní politiky, prioritách summitu Východního partnerství v Rize, posilování energetické bezpečnosti EU a problematice připravované dohody o volném obchodu mezi EU a USA.

Více viz http://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2015_05_05_ministr_zaoralek_jednal_s_ministrem_Szijjarto.html