česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Přednáška na ELTE univerzitě věnovaná V4 na téma “Merre tovább – Kudy dál?“

Na pozvání děkana Filosofické fakulty ELTE univerzity v Budapešti, T. Dezsö a zástupce státního tajemníka pro evropské a americké vztahy ministerstva zahraničních věcí a obchodu Maďarska K. Altusze vystoupili dne 28.4.2015 v rámci přednášky “Merre tovább – Kudy dál“ velvyslanec České republiky J. Chmiel, Slovenské republiky R. Káčer a Polska R. Kowalski s příspěvky o současné a budoucí spolupráci Visegrádské skupiny (V4).
 

V jednotlivých blocích zazněly informace týkající se dlouhodobých priorit spolupráce zemí V4, Mezinárodního visegrádského fondu, ale i projektů směřujících dovnitř i navenek V4. V rámci nadcházejících událostí spojených s českým předsednictvím ve V4 v Maďarsku J. Chmiel představil priority CZ PRES a zmínil kromě jiných akcí i XVI. ročník Mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran, v rámci kterého bude v Budapešti a Györu v červenci 2015 představen širokému publiku ojedinělý mezinárodní divadelní projekt Vlak Lustig –  Vlak svobody 2015, který připomíná osudy obětí nacistických transportů, křižujících Evropu v rámci tzv. konečného řešení židovské otázky. 

Velvyslanec J. Chmiel se s přednášejícími a posluchači ELTE univerzity setká opět dne  13.5.2015, kdy pro ně  Velvyslanectví ČR  a České centrum  v Budapešti připravují  tematický program  k výročí ukončení 2. světové války. Kromě přednášek pana J. Chmiela a ředitele projektu Vlak Lustig –  Vlak svobody 2015 P. Chalupy zde budou moci účastníci shlédnout  také  krátký film o českých hrdinech Josefovi a Emanuelu Zimových, kteří v průběhu II. světové války ve sklepních prostorách budovy předválečného a současného Velvyslanectví Československa v Budapešti ukrývali a zachránili 13 pronásledovaných židovských občanů. Vzhledem k tomu, že akce je určena pro studijní obor bohemistika, budou přednášky v českém jazyce a zároveň poslouží jako hodina konverzace pro studenty (již druhá v pořadí o listopadovém programu věnovaném výročí 17. listopadu).

ELTE vv 1

 

ELTE vv 2

 

ELTE vv 3

Fota: Veronika Szappanos