česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Společná reakce ZÚ ČR a ZÚ SR na článek týdeníku Heti Válasz o spolupráci V4

Dne 12. 3. 2015 zveřejnil týdeník Heti Válasz článek s názvem „Polák, Maďar, dva špatní přátelé“, ve kterém je zpochybňována Visegrádská spolupráce ze strany České republiky a Slovenské republiky. ZÚ ČR a ZÚ SR v Budapešti reagovalo následujícím prohlášením, které bylo v týdeníku zveřejněno dne 19. 3. 2015.

Spolupráce mezi zeměmi V4 - Českou republikou, Maďarskem, Polskem a Slovenskem je velmi důležitá a její obsah není vyprázdněn. Česká republika bude po Slovensku předsedat uskupení V4 od 1. 7. 2015 s mottem předsednictví „V4 – Trust“. Mezi zeměmi V4 existuje dobrá politická i ekonomická spolupráce a častá je i koordinace stanovisek, a to i přes někdy odlišné názory na konkrétní záležitost. Nicméně doba, kdy jsme nuceně museli mít stejná stanoviska, naštěstí skončila rokem 1989 a doufáme, že se nikdy nevrátí.  Skupina V4 je velice atraktivní i pro třetí země, které mají zájem o spolupráci ve formátu V4 +. Velice aktivní je i Mezinárodní visegrádský fond, do kterého přispívají i země mimo V4.

Trilaterální spolupráce České republiky, Slovenska a Rakouska, která byla zahájena setkáním premiérů CZ, SK a AT ve Slavkově dne 29. 1. 2015, není v žádném případě míněna jako konkurenční podnik spolupráce V4. Česká republika a Slovensko mají konkrétní politická témata ve vztahu s AT, která HU ani PL nemají. Pro diskuzi o těchto otázkách vznikl trilaterální formát, který počítá se schůzkami předsedů vlád jednou ročně. Tento formát není v žádném případě náhražkou formátu spolupráce V4.