česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Juraj Chmiel se zúčastnil oslav XIX. ročníku svátku Egri Bikavér v Egeru

Na pozvání starosty města Egeru se velvyslanec České republiky Juraj Chmiel zúčastnil oslav XIX. ročníku svátku Egri Bikavér (v překladu svátek červeného vína - býčí krev) dne 9. července na den Svatého Donáta.
 

Velvyslanec Juraj Chmiel zhodnotil se starostu Egeru spolupráci partnerských měst Egeru a Kutné Hory a nastínili možnosti dalšího rozšíření spolupráce zejména v oblasti kultury a historie. Partnerská spolupráce, obdobně jako i v jiných státech mění i zde v Maďarsku rok od roku svou podobu od formálního partnerství, spolupráce na společném projektu, až po neformální partnerství bez podepsané dohody či úmluvy. Regionální a přeshraniční spolupráce je velmi důležitá v rámci zemí V4. Velvyslanectví ČR v Budapešti se snaží tyto vzájemné vztahy tvořit a upevňovat.

Během své návštěvy se velvyslanec setkal i s ředitelem hradního muzea Egeru, který při rozhovoru zmínil, že při obléhání města Turky v roce 1552 po boku maďarských vojáků také bojovali vojáci z českých zemí. Podrobnosti se pokusí odhalit vedení egerského hradu ve spolupráci s velvyslanectvím.

            Slavnosti Egri Bikavér se zúčastnil i státní tajemník Úřadu vlády László Simon a poslanec maďarského parlamentu Zsolt Nyitrai, se kterými velvyslanec Juraj Chmiel projednal i otázky týkající se kulturního dědictví obou zemí.

obr1