česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní odhalení jmen Emanuela a Josefa Zimových na pamětní desce „Pravda světa”

 
Velvyslanectví České republiky ve spolupráci s Nadací pro synagogu v Dohány utca (Alapítvány a Budapesti Dohány utcai Zsinagógáért) organizuje slavnostní odhalení jmen Emanuela a Josefa Zimových na pamětní tabuli „Pravda světa”. Slavnostní akt bude zahájen dne 26. října 2016 v 10:00 v Parku Raula Wallenberga vedle Židovské Synagogy v Dohány utca (1075 Budapest, Wesselényi u. 7).
 

 

Účastnící oslav si také připomenou vzpomínkovou akci „Bubnování pro BUBNY 2016”, která se uskutečnila v Praze. Akce připomínala první židovský transport, který byl vypraven z nádraží Praha-Bubny před 75 léty, dne 16. října 1941. V průběhu tohoto a dalších transportů v následujících letech bylo z nádraží Praha-Bubny deportováno k vyhlazení kolem 50 000 Židů a město po celou tu dobu mlčelo.

 

Slovo “bubny” v názvu nádraží inspirovalo organizátory vzpomínkové akce k zorganizování společného bubnování proti mlčení a lhostejnosti pod heslem „Bubnování pro BUBNY 2016”. Bubnování pro BUBNY je bubnováním proti lhostejnému přístupu mlčící většiny k bezpráví páchaného nejen v minulosti, ale i dnes.

 

Účastníci ceremoniálu v Budapešti budou mít také možnost vyjádřit svůj nesouhlas s pasivitou mlčící většiny v dobách nebezpečí svoji osobní přítomnosti na bubnování, které bude závěrečným aktem oslav.