česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vláda schválila doplnění jednoslovného názvu Česko v cizích jazycích do databází OSN

Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV) doplní jednoslovný název České republiky „Česko“ v cizích jazycích do dvou jmenných databází OSN - UNTERM a UNGEGN. Dne 2. května 2016 o tom rozhodla vláda ČR na svém zasedání. Označení Česká republika i nadále zůstává platné. Jedná se o politický název země a nic se na něm nemění. Notifikaci v databázích OSN uskuteční MZV v řádech týdnů.
 

V současnosti je krátký název v češtině, tedy „Česko“, zapsán v mezinárodní databázi spravované United Nations Group of Experts on Geographical Names. Krátký název v cizích jazycích ale v obou databázích zatím chybí, i když standardizace krátkého názvu i jeho překladů se uskutečnila již v roce 1993 publikací Českého úřadu katastrálního a zeměměřického a jazyková správnost byla potvrzena Ústavem pro jazyk český.

 

Do databází UNTERM (United Nations Terminology Database) a UNGEGN (United Nations Group of Experts on Geographical Names) budou notifikovány jednoslovné názvy v oficiálních jazycích OSN, v nichž jsou zmíněné databáze vedeny. Jde o: Czechia (ang.), Tchéquie (fr.), Chequia (šp.), Чехия (rus.) a dále v arabštině a čínštině. Nejedná se o změnu formálního názvu ČR používaného při oficiálních příležitostech.

 

Jednoslovné označení např. v anglické verzi Czechia je pouze překladem krátkého/zeměpisného názvu Česko. Záleží vždy na daném subjektu, zda se rozhodne užívat delší verzi, tj. Česká republika/Czech Republic nebo kratší verzi Česko/Czechia. Jakkoli si uživatelé mohou svobodně zvolit krátký či formální název země, doporučuje se užívat jednoslovný název v cizích jazycích tam, kde není nutné používat formální název země (sportovní události, marketingové účely apod.). Označení Česká republika zůstane zachováno i na příslušných cedulích. Doplnění názvu v databázích OSN s sebou nenese žádné finanční náklady.

 

 

Jazyk

Krátké jméno

Čeština

Česko

Angličtina

Czechia

Francouzština

Tchéquie (la)

Španělština

Chequia

Ruština

Чехия

Arabština

Čínština

捷克

obr2 (DOC, 29 KB)