česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Úřad vlády ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva premiéra Bohuslava Sobotky na Velvyslanectví ČR v Budapešti, 18. července 2017

V předvečer summitu V4+Izrael zavítal premiér Bohuslav Sobotka s delegací na Velvyslanectví ČR v Budapešti.

V úvodu večera proběhlo setkání premiéra Bohuslava Sobotky s předsedou Českého svazu plaveckých sportů panem Petrem Ryškou a s místopředsedkyní svazu paní Hanou Novotnou.

Premiér Sobotka se setkal také se zástupci krajanského spolku. Spolek přátel Bohemia byl založen 3. června 1993 v Budapešti bývalými posluchači českých jazykových kurzů. Plní roli jakéhosi pomyslného "mostu" mezi oběma našimi národy a v rámci svých možností šíří pozitivní poznatky o České republice. 20-ti letá činnost spolku byla v červnu 2013 oceněna rezortní medailí Artis Bohemiae Amicis a diplomem ministra kultury za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí. Spolek za svoji činnost obdržel již v roce 2003 cenu ministra zahraničních věcí ČR GRATIAS AGIT.

Dále premiér Sobotka hovořil s členem rodiny Zimových panem Miklósem Zimou. Emanuel Zima a jeho syn Josef Zima zachránili v budově československého velvyslanectví během druhé světové války 13 osob, jež byly židovského původu. Premiér Sobotka se podíval do sklepních prostor, kde byly tyto osoby ukrývány a také zhlédl pamětní desku rodiny Zimových, která je na zdi budovy velvyslanectví.

Premiér Bohuslav Sobotka také předal certifikát o vykonání zkoušky z českého jazyka dvěma studentkám (Zsuzsanna Tóth, Andrea Komornik). Letos poprvé bylo možné složit mezinárodně uznávané zkoušky z českého jazyka na Velvyslanectví ČR v Budapešti a obě tyto studenty navštěvovaly kurzy češtiny pořádané Českým centrem v Budapešti.

Mezi přítomnými byli také např. ředitelka Českého centra v Budapešti paní Lucie Orbók, vedoucí kanceláře CzechTrade v Budapešti pan Tibor Bial, policejní přidělenec ČR pro Maďarsko se sídlem v Bratislavě plk. Petr Lessy a zástupci českých firem.  

 

2

 

3

 

3

 

4

 Foto: Úřad vlády ČR