česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Výstava děl malíře Jakuba Špaňhela

 
Datum:                       21. dubna 2017 - 12. května 2017
 
Místo:                         České Centrum Budapešť, 1063 Budapest,  Szegfű utca 4
 
Otevřeno:                   denně Út – Pá            11:00 – 15:00
 
 

ob1

Jakub Špaňhel (* 1979)

Vystudoval v letech 1995-2002 AVU v ateliéru Jiřího Davida a Milana Knížáka.

Pověst malíře s mimořádným talentem ho provází již od doby studií na pražské AVU. Záhy po absolutoriu toto potvrdil několika samostatnými  výstavami v České republice,  účastnil se většiny významných přehlídek malby jeho generace.

Jeho dosavadní tvorbu můžeme rozdělit do dvou výrazně oddělených poloh, které však jsou propojené společnými znaky tím, že tíhnou k monochromii  a formální redukci.

Do první skupiny patří obrazy a litografie založené na zobrazení konkrétního motivu jeho typickým gestickým stylem. Jsou to chrámové ateliéry, série aktů, květiny, krajiny, portréty, benzinové stanice a budovy centrálních bank v různých zemích

Druhou skupinu tvoří obrazy a litografie minimalisticko-seriálního rázu. Spočívají v mechanickém opakování jednoduchých prvků pomocí malířského válečku. Např. motivy květináčů, křížků, půllitrů, plachetnic apod.

Jakub Špaňhel není výtvarník, který by si liboval v periferních pohledech, z nichž by chtěl vytěžit sílu výtvarné tradice do posledního tahu štětce. Naopak s ní zachází často brutálně a vždy ji převádí do zvláštní estetiky, která zobrazuje věci, zvířata i portréty osob na hraně mezi konkrétním zobrazením a abstrakcí a jako zvláštní světelné a barevné stopy kdesi na pomezí kulturního archetypu a akční malby.

Kromě mnoha českých galerií  jsou jeho díla zastoupena v Národní galerii v Praze.