česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vzpomínkový den J. A. Komenského v Sárospataku za účasti několika velvyslanců zemí EU

ZÚ Budapešť spolu s Muzeem J. A. Komenského v Uherském Brodě a ve spolupráci s vedením města Sárospatak  připravil „Vzpomínkový den J. A.  Komenského“, který zde žil v letech 1650 – 1654 a vytvořil zde jedno z svých nejznámějších děl Orbis pictus (Svět v obrazech).

Hlavními hosty vzpomínkového dne, který se uskutečnil 28. dubna 2017, byli zástupci velvyslanectví států, ve kterých J. A. Komenský za svůj život působil a tvořil.

Pozvání starosty města J. Arose přijali a do Sárospataku přijeli velvyslanci zemí Nizozemska, Švédska, Polska, Slovenské republiky a České republiky (Německo, které nemá v současnosti velvyslance v Maďarsku, bylo zastoupeno diplomatem zastupitelského úřadu a velvyslanec UK byl nucen zrušit svoji cestu z pracovních důvodů v poslední chvíli).

Na radnici města hosty přivítal poslanec maďarského parlamentu za region dr. Richard Hörcsik.

V úvodu slavnostního programu mohli účastníci vyslechnout slavnostní koncert pěveckého souboru Reformního gymnázia v Sárospataku a shlédnout výstavu ze sbírek Muzea Jana Amose Komenského v Uherském Brodě věnované výtiskům díla Obis Pictus znázorňující vývoj tohoto díla v průběhu let. Místem koncertu i výstavy byla knihovna gymnázia, která byla v roce 2013 zařazena mezi deset  nejhezčích knihoven v Evropě.

Následovala návštěva Múzea F. Rákócziho, kde se hosté mohli seznámit se životem a dílem  českého reformátora  prohlídkou výstavy „Jak chtěl měnit svět…“, která byla připravena v anglické i maďarské jazykové mutaci.

V závěru slavnostního programu uctili účastníci akce památku J. A. Komenského položením společného věnce u sochy této významné osobnosti evropských dějin.

Tato unikátní akce byla velice úspěšnou prezentací české historie a kultury a vytvořila základy pro další rozšíření spolupráce mezi kulturními a vzdělávacími institucemi obou zemí (například dohodnutá spolupráce muzea J. A. Komenského a F. Rákócziho i  připravované výměnné pobyty žáků a učitelů středních škol).

1

 

2

 

3

 

4

 

5

 

6

Foto: Szajkó József