česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Návštěva velvyslance J. Chmiela v Reformním gymnáziu a základní škole Istvána Benkő

Velvyslanec J. Chmiel navštívil dne 14. května 2018 Reformní gymnázium a základní školu Istvána Benkő  v městské části Budapešti IV - Újpest. V úvodu své návštěvy se setkal s vedením školy kdy ředitelka školy Pavletitsné Egressy Mária informovala velvyslance J. Chmiela o historii a současnosti školy, která patří mezi nejlepší v městské části Újpest.

Hlavním bodem návštěvy bylo slavnostní zahájení výstavy věnované životu a dílu J. A. Komenského, která byla umístněna v aule školy. Velvyslanec J. Chmiel byl úvodním řečníkem slavnostního zahájení následován Jozsefem Szlobodou, děkanem  Reformní diecéze Budapešť-sever, která je zřízovatelem školy a Zsoltem Wintermantelem, starostou městké části Budapest IV – Újpest.

 

Ve své zahajovací řeči velvyslanec připomněl nejen význam a přínos J. A. Komenského, ale i Jana Huse pro rozvoj nového období evropské historie, která uznávala hodnoty a práva jednotlivce a v průběhu následujícího vývoje trvající několik století, vedla ke vzniku demokracie.

 

Součástí programu návštěvy školy byla i přednáška velvyslance pro žáky gymnázia, věnovaná významu spolupráce členských států V4 pro současnost a budoucnost. Přednáška se setkala s velikým zájmem studentů a byla doplněna besedou s účastníky o aktuálních otázkách politického vývoje.

ob1

 

ob2

foto: Tamás Egressy