česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Otevření stálé výstavy E. a J. Zimových na Velvyslanectví ČR v Budapešti

Dne 13. června 2018 se uskutečnilo na Velvyslanectví ČR v Budapešti slavnostní zahájení stálé výstavy věnované památce bývalých zaměstnanců MZV předválečného a poválečného Československa, Emanuela a Jozefa Zimových, kteří svým statečným chováním zachránili 13 slovenských a maďarských Židů na konci druhé světové války.

Slavnostní zahájení výstavy bylo součástí plánů akcí veřejné diplomacie v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa.

Mezi pozvanými hosty slavnostního zahájení nechyběli představitelé maďarské židovské obce, státní správy, diplomatického sboru, zástupci podnikatelské sféry, Češi a Slováci žijící dlouhodobě v Maďarsku.

Účastníky společně přivítali velvyslanec České republiky v Maďarsku Juraj Chmiel a velvyslanec Slovenské republiky v Maďarsku Rastislav Káčer.

Úvodní část slavnostního programu patřila koncertu hudebního tělesa Ensemble Moscheles, které zaujalo nejen svým národnostním složením: Čech Tomáš Tuláček – housle, Slovenka Angelika Pavlechová – mezzosoprán a občan Izraele Shaked Shahar – klavír, ale hlavně svým výkonem.

Interpreti představili publiku program složený z děl židovských autorů (U. Brener, A. Shitomirsky, F. Drdla, M. Wiesenberg, S. Sharar a M. Zur) doplněný skladbami A. Dvořáka, J. Suka, M. Schneidera - Trnavského a J. Hubaiho. Provedení skladeb nadchlo přítomné diváky, kteří umělce odměnili dlouhotrvajícím potleskem.

Následně měli návštěvníci možnost se seznámit se stálou výstavou umístěnou ve sklepních prostorech budovy Velvyslanectví České republiky, tj. na místech, kde Emanuel a Josef Zima ukrývali své chráněnce.

Byla to již v pořadí čtvrtá akce, kterou Velvyslanectví ČR v Budapešti připravilo k uctění hrdinství E. a J. Zimových (v roce 2014 se uskutečnilo slavnostní předání diplomu a medaile Yad Vashem rodinným příslušníkům, v roce 2015 došlo k odhalení pamětní tabule na zdi velvyslanectví a v roce 2016 byly vytesány jména E. a J. Zimových na pamětní tabuli „Pravda světa” v parku Židovské Synagogy v Budapešti).

Výstava, jejímž autorem je velvyslanec České republiky v Maďarsku Juraj Chmiel, vzbudila mezi návštěvníky zasloužený ohlas.

Výstava bude veřejnosti pravidelně zpřístupněna v úterý a ve čtvrtek mezi 11:00 – 14.00 po předešlé dohodě se sekretariátem velvyslanectví.

V rámci doplňkového programu měli pozvaní hosté možnost seznámit se také s výstavou věnovanou životnímu příběhu jednoho ze zachráněných Aronu Grünhutovi, významnému zástupci židovské komunity v Bratislavě v letech 1930 – 1945. Prezentaci výstavy byl přítomen i její kurátor, slovenský novinář Martin Mozer, který v roce 2013 objevil a upozornil na statečný čin E. a J. Zimových.

priloha (PDF, 6 MB)

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10316155327-horizont-ct24/218411058050717/video/632376

https://youtu.be/txktAwP8Clo

https://youtu.be/tIasCWePXKM

ob3

Část stálé výstavy - Josef Zima

ob3

Část stálé výstavy - Emanuel Zima

ob4

Enseble Moscheles - S. Shahar a A. Pavlech

ob5

Enseble Moscheles - S. Shahar a T.Tuláček

ob7

Fotka ze stálé výstavy 1.

ob8

Rozhovor velvyslance ČR J. Chmiela pro TV JOJ

 

ob10

Rozhovor velvyslance SR R. Káčera pro TV JOJ

ob13

Rozhovor velvyslance Izraele Yossi Amraniho pro TV JOJ

ob11

Úvodní část stálé výstavy

ob12

Panel z výstavy věnované A. Grünhutovi

obr

Fotka ze stálé výstavy 2.

foto: Milan Šimko