česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dnes končí české předsednictví ve Visegradské skupině.

Od 1. července 2019 jsme v něm navázali na předsednictví slovenské a 30. června 2020 jsme předali visegradský kolík našim polským partnerům.

Naším mottem bylo  V4Reasonable Europe (V4 pro rozumnou Evropu) a zaměřili jsme se na tři tematické okruhy, neboli 3R - Reasonable solutions (rozumná řešení) ve V4 i v EU, Revolutionary technologies (revoluční technologie) ve výzkumu, rozvoji a inovacích, Reconciling approaches (slaďování přístupů) s cílem překonat rozdělující názory a rozšířit koaliční potenciál V4. Více k českému předsednictví ve V4 zde:

www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/cr_v_evrope/visegrad/predsednictvi_ve_v4.html

V Budapešti jsme k předání českého předsednictví Polsku uspořádali neformální večer, na který jsme pozvali naše hlavní maďarské visegradské partnery. Mezi hosty byli například ministr technologií a inovací László Palkovics či státní tajemníci dvou ministerstev, Levente Magyar a Attila Steiner. Velvyslanci Česka a Polska v Maďarsku Tibor Bial a Jerzy Snopek shrnuli výsledky resp. plány svého předsednictví ve V4. Atmosféra setkání byla uvolněná a přátelská, s živou hudbou, barbecue, českým pivem a moravským vínem. Na okraji jsme hostům prezentovali česká nanotechnologická řešení v boji proti globálnímu oteplování a pandemii Covid19.

Přejeme Polsku úspěšné předsednictví ve Visegradské skupině!  

1

 

2

 

3

 

foto: Velvyslanectví ČR