česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ZU Budapest
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kdo jsem? – výstava obrazů ukrajinských dětí v Maďarsku na Velvyslanectví ČR

Dne 10. března 2023 se v prostorách Velvyslanectví České republiky v Budapešti uskutečnila vernisáž výstavy obrazů ukrajinských uprchlických dětí pod názvem „Kdo jsem?“. 

Akci organizoval Ukrajinský spolek Jednota působící v Maďarsku, a to ve spolupráci s Českým centrem Budapešť a velvyslanectvími Ukrajiny a České republiky.

Vlastního projektu se zúčastnilo přes 100 ukrajinských dětí, které uprchly před válkou na Ukrajině a v Maďarsku našly útočiště. Projekt probíhal od října 2022 minulého roku. Ukrajinské děti se prostřednictvím svých maleb snažily najít odpověď na otázku - Kdo jsem?  Kdo jsem v tomto světě? Projekt byl zakončen výstavou obrazů, pro kterou poskytlo velvyslanectví ČR své prostory.

Dne 10. března 2023 tak české velvyslanectví rozzářily malby šikovných a talentovaných ukrajinských dětí. V sálech velvyslanectví bylo vystaveno přes 50 vybraných prací, které byly doprovázeny i krátkým on-line video-komentářem jejich dětských autorů, který bylo možné prostřednictvím připojeného QR kódu otevřít v mobilním telefonu. Byť tyto prostory byly před asi 120 lety využívány pro výstavy etnografického muzea a i během působení velvyslanectví se zde konala řada výstav, je možno konstatovat, že takováto výstava v nich ještě nebyla. Výstava začínajících mladých umělců, pro některé z nichž to třeba může být začátek budoucí umělecké kariéry. Třeba se jednou  budou moci pyšnit tím, že na jejím počátku byla i výstava na českém velvyslanectví v Budapešti.

Vernisáž se konala za přítomnosti představitelů spolku Jednoty, zástupců Českého centra Budapešť, obou velvyslanectví a přítomen byl i zástupce magistrátu Budapešti. Hlavními hosty však byla především ukrajinské děti, které se do projektu zapojily, a jejich rodiče.

přílohy

Vystava Ukrajina 2 MB PDF (Acrobat dokument) 13.3.2023

Galerie


Vystava Ukrajina