česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Maďarsko: aktuální informace o opatřeních v souvislosti se šířením koronaviru (COVID-19)

Maďarsko od 23. června otevřelo své hranice. Nadále platí zákaz vstupu cizinců, až na výjimky, pro cestující z Ukrajiny nebo letecky. Od 3. července je vstup do hotelů, restaurací a lázní bez omezení. 

1. Vstup  na území Maďarska

Osoby, které cestují pozemní cestou (i občané ČR) ze Slovenska, Rakouska, Chorvatska, Slovinska, Srbska nebo Rumunska, mohou vstoupit na území Maďarska bez omezení, tj. bez povinnosti doložit bezinfekčnost (certifikát o provedeném očkování nebo prodělané nemoci).  

Pro cestující letecky z celého světa nebo pozemní cestou z Ukrajiny nadále platí zákaz vstupu na území Maďarska. Zákaz se nevztahuje na:

- Občana České republiky, který na základě dvoustranné dohody mezi Maďarskem a Českou republikou počínaje dnem 15. května 2021 může volně vstoupit na území Maďarska, pokud se prokáže starým Certifikátem o provedeném očkování nebo Potvrzením o provedeném očkování, novým Certifikátem o provedené vakcinaci (ihned po první dávce) nebo Certifikátem o prodělané nemoci. Dítě mladší 18 let v doprovodu dospělé chráněné osoby může vstoupit bez omezení. 

- od 1. července osoby, které se prokáží COVID EU certifikátem o provedeném očkování, prodělané nemoci nebo o negativním PCR testu ne starší 72 hodin (v digitální nebo tištěné verzi).

- nákladní dopravu;

- osoby s diplomatickým a služebním pasem;

- osoby, které prokáží, že v posledních šesti měsících překonaly nákazu Covid19 (doporučujeme dvoujazyčné potvrzení Č-A od lékaře);

- občané EU a cizinci s pobytovým povolením ve státech EU, kteří cestují ze států EU a věrohodně prokážou, že cestují s cílem vykonávat obchodní nebo hospodářskou činnost, vzor Potvrzení (PDF, 209 KB), není potřeba předložit PCR test;

- profesionální sportovce a umělce přijíždějící na sportovní (mezinárodní) či na kulturní událost – doloží pozvání maďarské instituce a negativní test PCR, ne starší 3 dnů;

- diváky sportovní (mezinárodní) či kulturní události na pobyt do 72 hod. - doloží vstupenku a negativní PCR test na Covid19 s potvrzením v angličtině nebo maďarštině ne starší 3 dnů;

- pendlery a občany sousedních zemí žijící v pásmu 30 km od maďarských hranic - uplatňuje se zvláštní režim;

Výjimku ze zákazu může udělit policie místně příslušná pro hraniční vstup na HU území v níže uvedených případech. Pro mezinárodní letiště Ference Liszta v Budapešti je to policie budapešťského 18. obvodu. Žádost o výjimku se podává výhradně elektronicky v angličtině nebo maďarštině (k dispozici na internetové stránce policie). Povolení policie je nutno předložit na hranici.

Tranzit z/do Ukrajiny zůstává zachován. Cizinec v tranzitu (i Čech) přes Maďarsko musí mít platné doklady pro vstup do schengenského prostoru (Čech platný OP nebo pas), prokázat, že se jedná o tranzit přes Maďarsko do cílové země a musí být možný průjezd ostatními zeměmi na trase. Při vstupu do Maďarska může být provedena zdravotní kontrola a v případě příznaků nákazy nebude cestující na maďarské území vpuštěn. Při tranzitu je nutno dodržet určité podmínky – rychlý průjezd (opustit Maďarsko do 24 hodin), vyhrazené hraniční přechody, trasy a odpočívadla (viz mapa na stránkách maďarské policie).

Tranzit z letiště - v případě, že občan ČR nemá certifikát o bezinfekčnosti - je možný pouze tranzitním koridorem (viz výše), t.j. autem. Rodinní příslušníci nebo známí mohou cestujícího dovézt nebo vyzvednout z letiště. Upozorňujeme ale na to, že letecké společnosti mohou odmítnout vstup občanů ČR na palubu letadla směřujícího do Budapešti. 

2. Opatření

Všichni jsou povinni, s výjimkou nezletilých osob mladších šesti let, nosit roušky pouze v sociálních a zdravotních zařízeních. 

Vstup do hotelů, restaurací a lázní je bez omezení. 

Nadále platí omezení pro sportovní události, noční kluby a festivaly, kam je možný vstup pouze pro osoby s potvrzením o bezinfekčnosti (s certifikátem o provedeném očkování, prodělané nemoci nebo o negativním PCR testu ne starším 72 hodin).

3. Odkazy na místní instituce: 

Maďarské policie

Operativního střediska

Národního zdravotnického centra (Nemzeti Népegészségügyi Központ)

4. Návrat do České republiky

Podmínky vstupu na území ČR při návratu ze zahraničí najdete zde.

Místa k testování v Maďarsku jsou na stránkách Národního zdravotnického centra nebo např. u soukromé laboratoře Whitelab.