česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Maďarsko: aktuální informace o opatřeních v souvislosti se šířením koronaviru (COVID-19)

1. Vycestování z České republiky a vstup na území ČR

Informace o podmínkách vycestování z ČR najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí a Ministerstva vnitra ČR.  

2. Vstup  na území

Vnitřní pozemní schengenské hranice HU jsou volně průjezdné.

Maďarsko od 15. 7. zavádí rozdělení zemí do tří kategorií (červená, žlutá a zelená), které jednou týdně aktualizuje. Níže uvedená opatření se netýkají osob s diplomatickým a služebním pasem, nákladní dopravy a osob, které prokáží, že se v posledním půlroce uzdravily z Covid 19. Podmínky pro tranzit uvádíme níže v samostatném odstavci.

-   Zelená (Česko a všechny země EU kromě Bulharska, Rumunska, Španělska a Švédska): příjezd je bez omezení.

-  Žlutá (Bulharsko, Čína, Japonsko, Kanada, Norsko, Rumunsko, Rusko,  Srbsko, Švédsko, Španělsko, Velká Británie, Spojené státy americké): maďarský občan nebo držitel pobytu v HU přijíždějící z těchto zemí podstoupí na hranicích zdravotní prohlídku a stráví 14 dní v karanténě, kterou může v průběhu ukončit negativním testem. Podobně cizinec (včetně Čecha) přijíždějící ze žluté země podstoupí na hranicích zdravotní prohlídku a stráví 14 dní v karanténě, kterou může v průběhu ukončit na základě prvního negativního testu; ten pak musí potvrdit po min. 48 hod. druhým negativním testem. Karanténu nemusí nastoupit, pokud doloží dva (v rozmezí min. 48 hod.) negativní koronavirové testy z posledních 5 dnů. Tyto podminky neplatí pro tranzit. V případě podezření z nákazy na hranici je cizinci odepřen vstup.

-  Červená (154 zemí světa, z Evropy Albánie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Černá Hora  Kosovo, Moldavsko, Severní Makedonie, Ukrajina): maďarský občan nebo držitel pobytu přijíždějící z těchto zemí podstoupí na hranici zdravotní prohlídku a stráví 14 dní v karanténě, kterou může v průběhu ukončit dvěma negativními testy v min. rozmezí 48 hod. Cizinec (včetně Čecha) přijíždějící z červených zemí není do Maďarska vpuštěn. Tyto podminky neplatí pro tranzit.

Maďarsko stanoví několik účelů návštěv, kdy lze žádat o výjimku (např. svatba, pohřeb, účast na sportovní, kulturní a náboženské události, zdravotní nebo studijní důvody).

3. Doprava a tranzit

Cizinec v tranzitu (i Čech) přes Maďarsko přijíždějící v osobní dopravě ze žlutých a červených zemí musí mít platné doklady pro vstup do schengenského prostoru (např. ukrajinští pracovníci v Česku pracovní vízum), prokázat, že se jedná o tranzit přes Maďarsko do cílové země (ve výše uvedeném případě pracovní smlouvu) a musí být možný průjezd ostatními zeměmi na trase. Při vstupu do Maďarska má být provedena zdravotní kontrola a v případě příznaků nákazy nebude cestující na maďarské území vpuštěn. Při tranzitu je nutno dodržet určité podmínky – rychlý průjezd (opustit Maďarsko do 24 hodin), vyhrazené hraniční přechody, trasy a odpočívadla (viz mapa na stránkách maďarské policie).     

Mezi Budapeští a Prahou nyní není přímé letecké spojení. Češi se také mohou z Maďarska vracet přímými mezinárodními spoji vlakem nebo autobusy Flixbus a Regiojet. Pozastavena jsou železniční spojení mezi Maďarskem a Srbskem.  

4. Opatření

V Maďarsku byl ukončen stav nouze dne 17. června 2020. Nejdůležitější nadále platná omezení jsou následující:  

Všechny obchody jsou otevřené. Při nakupování v obchodě nebo v prostředcích veřejné dopravy je stále nutné používat roušky.

Jsou otevřené i uzavřené části restaurací, kaváren, cukráren, bufetů, espresso barů. Ti, kteří tam pracují, musí nosit roušky zakrývající jejich ústa a nos.

5. Odkazy na místní instituce: 

 Operativního střediska

Národního zdravotnického centra (Nemzeti Népegészségügyi Központ)