česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nákladní doprava v Maďarsku pokračuje i nadále – je však nutné dodržovat určitá pravidla

Maďarsko v rámci vyhlášeného stavu nouze uzavřelo dne 17. 3. 2020 hranice pro cizince. Toto nařízení se však týká jen osobní dopravy a nikoliv nákladní. Dle ministra zahraničních věcí a obchodu Pétera Szijjártóa je udržení nákladní dopravy důležité pro zajištění dodávek pro maďarské obyvatelstvo stejně jako pro chod maďarské ekonomiky. Musí se však dodržovat určitá pravidla a je nutné se připravit na možné delší čekací doby.

Během jízdy po území Maďarska musí mít řidiči u sebe ochranné roušky, rukavice a dezinfekci. Ochranné roušky a rukavice není nutné mít nasazené během jízdy, povinnost platí pouze po vystoupení z kabiny. V kabině smí být pouze řidiči, není možná přeprava pasažérů. Řidiči budou na hranicích podstupovat zdravotní kontrolu na COVID-19. Řidiči s pozitivními příznaky, jež nejsou maďarští občané, nebudou do země vpuštěni. Řidiči s pozitivními příznaky, jež jsou maďarští občané, budou muset nastoupit do domácí karantény.

V případě tranzitu musí řidiči použít speciálně určené hraniční přechody a následně i speciální tranzitní koridory (jde o hlavní silniční tahy - viz mapa na odkazu na stránky maďarské policie), pro tranzit jsou určené speciální čerpací stanice a odpočívadla (zastavovat či čerpat pohonné hmoty na jiných místech je zakázáno). Vozidla, která skrze Maďarsko jen projíždějí, budou na hranicích označena. Během tranzitu je nutné jet po vybraných koridorech nejkratší trasou. 

Pro nakládku a vykládku v Maďarsku by dle informací Maďarské policie měly být za určitých podmínek otevřeny i některé další přechody (viz přiložený seznam, resp. odkaz na stránky Maďarské policie). Nicméně doporučujeme před rozhodnutím použít přechody ležící mimo speciálně určené tranzitní trasy (viz výše) ověřit aktuální situaci na on-line lince Maďarské policie (viz níže). 

Vzhledem k aktuálním omezením je nutné se připravit na některých přechodech na možné delší čekací doby – čas čekání na jednotlivých přechodech lze zjistit na stránkách Maďarské policie.

Kamiony a vozidla s návěsem s maximální povolenou hmotností nad 7,5 tun nyní mohou (až do odvolání) jezdit i o víkendu a o státních svátcích. Stále platí povinnost platit mýto, je možné ho uhradit i online. K tranzitu určené čerpací stanice  - jde o stanice firmy MOL - mají omezené možnosti platby "tankovacími" kartami. Doporučuje se proto, aby řidiči měli dostatek hotovosti či dostatečný zůstatek na bankovní kartě. Nadměrný náklad by se nyní měl platit online.

Dle Maďarské policie nezáleží na typu použitého vozidla, řidiči však musí na hranicích prokázat, že jsou účastníky nákladní dopravy a předložit potřebné přepravní doklady - např. nákladní list CMR a dodací list. Pokud si firma není jistá, zda její doklady jsou pro překročení maďarských hranic dostačující, je třeba, aby v dostatečném předstihu zaslala žádost Maďarské policii (v angličtině) na emailovou adresu torzs@orfk.police.hu.  Maďarská policie následně zašle rozhodnutí, zda žádosti vyhoví či ne.

Vzhledem k tomu, že ostatní státy mohou mít pravidla pro nákladní dopravu (a pro překročení hranic) nastavená jinak, doporučujeme si prověřit situaci ve všech zemích ležících na plánované trase.

Nelze vyloučit, že se opatření budou v budoucnu měnit.

Více podrobností k podmínkám vstupu a tranzitu, včetně mapy, lze nalézt na této stránce Asociace maďarských dopravců (v angličtině), která se průběžně aktualizuje. Mapu tranzitních tras lze nalézt i na stránkách maďarské policie.

Více podrobností k platbě mýta lze nalézt na tomto odkazu  National Toll Payment Services (v angličtině).

V případě jakýchkoliv dotazů k překročení hranic pro nákladní dopravu je možné využít non-stop informační linku Maďarské policie na čísle: +36 1 443 5003. Operátoři komunikují i v angličtině.

Petr Michálek - ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Budapešti.

přílohy

Seznam hraničních přechodů 46 KB XLS (Excel tabulka) 27.3.2020