česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Českou literaturu popularizující Csirimojó získalo ocenění Nakladatelství roku od HUBBY- Maďarského sdružení pro dětskou knihu

HUBBY (Hungarian Board on Books for Young People) – Maďarské sdružení pro dětskou knihu již čtvrtým rokem uděluje své ceny. Sdružení přijímá za své cíle IBBY (International Board on Books for Young People – Mezinárodní sdružení pro dětskou knihu). Kromě jiného jsou mezi nimi také podpora porozumění mezi národy prostřednictvím knih pro děti a mládež, respektive vydávání vysoce kvalitních knih pro dětské čtenáře.

Laureáti ceny Dětská kniha roku a nositelé zvláštních cen HUBBY za rok 2019 byli vyhlášeni 5. června 2020 na online uspořádaném Literárním festivalu Margó (Margó Irodalmi Fesztivál).

Vedle dosud obvyklých kategorií byla letos poprvé udělena i zvláštní cena Nakladatelství roku, jíž byla oceněna vynikající nakladatelská činnost a iniciativy Vydavatelství Csirimojó (Csirimojó Kiadó) uplynulých let.

Za svou činnost vydáváním českých ilustrovaných knih zahájivším nakladatelstvím Csirimojó stojí neziskové sdružení, jež vytvořili v oblasti kultury pracující mladí odborníci pod vedením Flóry Peťovské, jež je zároveň uměleckou ředitelkou nakladatelství. Jejich cílem je představovat i v Maďarsku nejhezčí a obsahově nejzajímavější knihy zemí regionu a napomáhat tím kulturnímu diskurzu mezi zeměmi V4. V portfoliu nakladatelství nalezneme takové knížky pro děti, jako přírodní hodnoty mapující Hravouka (maďarsky Encyklopedie myšky) Terezy Vostradovské či určitá vážnější témata (diskriminace, trpělivost, láska) žertovně zpracovávající knížky Petra Stančíka ze série o jezevci Chrujdovi. Dospívajícím nakladatelství doporučuje své publikace komiksového typu jako Podivuhodná robotí expedice Taťány Rubášové, Velká kniha čůrání Jakuba Plachého či světoznámé dílo laureáta Andersenovy ceny Petra Síse Zeď. Rozhodně stojí za to činnost nakladatelství sledovat, neboť chystá mnoho zajímavých publikací a mimo jiné by se chtělo věnovat i krásné literatuře. (Další informace o činnosti sdružení Csirimojó na domovské stránce http://www.csirimojo.hu/).

Velvyslanectví České republiky si velice cení práce nakladatelství Csirimojó, blahopřeje mu k získání ocenění a do další činnosti mu přeje mnoho úspěchů.