česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Pamětní deska a stálá výstava Emanuela a Josefa Zimy v budově velvyslanectví

Příběh Zimových

Emanuel Zima pracoval dvacet let jako domovník československé ambasády v Budapešti. Po okupaci v roce 1939 zabrali budovu nacisté, Emanuel Zima ale mohl jako údržbář pokračovat v práci. Válečné strádání, náročné zaměstnání i starost o nemocnou manželku se podepsaly na jeho zdraví tak, že musel být hospitalizován. V nemocnici se ho ujala židovská lékařka Mária Flammová. Zima byl za její péči vděčný a na oplátku slíbil, že se na něho může v případě nouze obrátit. Na jaře 1944 začaly deportace maďarských Židů do koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim. Tehdy Zima svůj slib dodržel a doslova pod nohama nacistů vytvořil ve sklepení budovy úkryt pro třináct židovských uprchlíků včetně Márie Flammové a její rodiny. Šlo o nesmírné riziko i závazek, bylo zapotřebí zajistit dostatek jídla a obstarávat léky. Vypomáhal i jeho syn Josef. Všichni ukrývaní se dožili konce války. Část zachráněných emigrovala do Izraele a iniciovala pro Emanuela Zimu a jeho syna Josefa ocenění „Spravedlivý mezi národy”.

Pamětní deska

Pamětní desku rodiny Zimových na zdi Velvyslanectví České republiky v Budapešti odhalil dne 7. 7. 2015 český velvyslanec Juraj Chmiel spolu s izraelským velvyslancem Ilanem Morem, prezidentem Federace židovské komunity v Maďarsku Andrásem Heislerem a členem rodiny Zimových Miklósem Zimou. 

Jména Emanuela a Josefa Zimových na pamětní desce „Pravda světa”v Budapešti

ZÚ Budapešť, ČC Budapešť ve spolupráci s Nadací pro synagogu v Dohány  utca  připravily dne 26. října 2016 slavnostní odhalení jmen Emanuela a Josefa Zimových na pamětní tabuli „Pravda světa” spojenou s podporou akce „Bubnování pro BUBNY 2016“

Po odhalení pamětní tabule, zapálení slavnostních svíček a položení kamenů k pamětní tabuli, zaznělo také slavnostní bubnování, které tak, jako v Praze bylo výrazem nesouhlasu přítomných s lhostejným přístupem mlčící většiny k bezpráví páchaného nejen v minulosti, ale i dnes.

Stálá výstava v budově velvyslanectví

Dne 13. června 2018 se uskutečnilo na Velvyslanectví ČR v Budapešti slavnostní zahájení stálé výstavy věnované památce Zimových. Výstava je umístěna ve sklepních prostorách budovy, tj. na místech, kde Emanuel a Josef Zima ukrývali své chráněnce. Kurátorem výstavy je slovenský novinář Martin Mozer, který v roce 2013 objevil a upozornil na statečný čin E. a J. Zimových.

Medaile za zásluhy o diplomacii

Dne 6. 10. 2021 Tibor Bial, velvyslanec ČR v Budapešti předal jejim potomkům medaily „Za zásluhy o diplomacii” 2020, udělené ministrem zahraničních věcí.

Galerie


Zímovy