česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Maďarsko – úspěšný případ projektu ekonomické diplomacie

V průběhu letošního února 2016 byla v Praze podepsána technická dohoda o testovacím výcviku dvou maďarských pilotů. Dohodu podepsali velitel vzdušných sil AČR generál Libor Štefánik a velitel vzdušných sil Maďarska generál Albert Sáfár.
 

Výcvik byl zahájen bezprostředně po podpisu v Centru leteckého výcviku (CLV) státního podniku LOM PRAHA s. p. v Pardubicích. CLV, jehož hlavním úkolem je výcvik leteckého personálu AČR, cvičí již řadu roků i zahraniční letecký personál a je jedním z poskytovatelů leteckého výcviku v projektu Mezinárodního centra leteckého výcviku (MATC). Mimo výcviku údržby a létání na „opravdových“ letounech Z-142CAF, L-39 Albatros a L-410 Turbolet a vrtulnících Mi-2 a Mi-17, lze v CLV cvičit i v jeho Taktickém simulačním centru (TSC), které bylo vybudováno pro piloty taktického letectva.

Jen v roce 2015 prošlo CLV 246 zahraničních studentů. Po krátké pozemní přípravě začali již v únoru oba maďarští piloti-studenti létat na letounu Z-142CAF v takzvaném testovacím programu, ve kterém se při skutečných letech ověřovala jejich schopnost stát se vojenským pilotem a pokračovat ve výcviku na pokročilých letadlech. Oba uspěli s nejvyšším hodnocením „výborný“. Slavnostního vyřazení se 19. dubna 2016 účastnili mimo jiné velitel vzdušných sil AČR generál Libor Štefánik, zastupující velitel vzdušných sil Maďarska plukovník Pál Szűcs a výkonný ředitel podniku LOM PRAHA s. p. David Rod, který společně s ředitelem CLV Pavlem Marešem předali studentům certifikáty a odznaky absolventa výcviku v CLV. Nyní je před studenty cesta do Kanady, kde se zapojí do programu „NATO Flying Training in Canada (NFTC)“, během kterého budou pokračovat v létání na pokročilých proudových letadlech zemí NATO.

Velení vzdušných sil Maďarska bylo s výcvikem svých pilotů v CLV v Pardubicích velmi spokojeno a je proto naděje, že budou podepsány další kontrakty a další maďarští piloti budou vysláni k výcviku do Pardubic. Během jednání byla maďarské straně nabídnuta také možnost výcviku v taktickém simulačním centru.

Existuje velká naděje, že po ukončení dlouhodobého kontraktu o výcviku pilotů mezi Maďarskem a Kanadou v roce 2018, budou maďarští piloti cvičeni výhradně v CLV v Pardubicích. Tato dohoda o testovacím výcviku dvou maďarských pilotů navazuje na realizovaný Projekt ekonomické diplomacie MZV pro rok 2015 (II. část) vypracovaný Velvyslanectvím ČR v Budapešti a má tedy přímou komerční návaznost.

1