česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Maďarské bezpečnostní složky začaly používat zbraně zhotovené podle české licence

Na konci roku 2018 byly maďarské vojenské policii slavnostně předány první kusy pistolí typu P-07 a P-09, útočných pušek typu BREN 2 a samopalů typu SCORPION EVO 3, které byly zkompletovány maďarskými odborníky, kteří byli vyškolení v mateřském závodě České zbrojovky a.s. v Uherském Brodě, na základě licence od člena skupiny CZ group – společnosti CZ Export Praha, s.r.o. Dle informací maďarského ministerstva obrany budou zbraně v příštím období distribuovány vojenským jednotkám, policii a ozbrojeným silám. 

Licenční smlouvu na výrobu zbraní v Maďarsku, u jejíhož vyjednávání asistovalo i Velvyslanectví ČR v Budapešti, podepsal v březnu 2018 v maďarském hlavním městě generální ředitel společnosti CZ Export Praha, s.r.o David Höfer a generální ředitel společnosti HM Arzenál Zrt. Roland Kránicz. Podpisového ceremoniálu se tehdy zúčastnili i ministryně obrany České republiky Karla Šlechtová a její maďarský kolega István Simicskó. Výroba zbraní je nyní postupně zaváděna v závodě společnosti HM Arzenál Zrt. v maďarském městě Kiskunfélegyháza. 

Zahájení výroby podle české licence je součástí komplexní modernizace maďarské armády, jež se uskutečňuje v rámci tzv. programu Zrínyi 2026. Maďarsko v rámci tohoto modernizačního programu mj. nakupuje např. nové tanky, samohybné houfnice, letadla či helikoptéry. 

Slavnostní předávací ceremonie se v budapešťských Petőfiho kasárnách zúčastnil i maďarský ministr obrany Tibor Benkő, který tuto událost označil za milník rozvoje maďarské armády na poli obnovení domácího vojenského průmyslu. Na ceremonii vystoupil i generální ředitel společnosti HM Arzenál Zrt. Roland Kránicz, který uvedl, že zbraně v průběhu testů daleko překročily požadavky. 

Velvyslanectví ČR v Budapešti se snaží české firmy v obranném průmyslu podporovat i skrze cílené projekty ekonomické diplomacie. Příští takovýto projekt by se měl uskutečnit ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu ČR v druhé polovině března 2019.


Vypracoval: Petr Michálek, vedoucí obchodně ekonomického úseku Velvyslanectví ČR v Budapešti

1

 foto: Földházi Árpád