česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.construma.hu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Stavební boom v Maďarsku – příležitost pro české firmy

V roce 2018 došlo k meziročnímu nárůstu stavební produkce o 22%, přičemž tempo výstavby by mělo pokračovat i v následujících letech. Kromě infrastrukturních staveb se jedná zj. o výstavby průmyslových komplexů (zj. automobilový, potravinářský a farmaceutický průmysl) či budovy pro sportovní a kulturní využití (např. stadiony).

Boom zažívá i oblast rezidenčního bydlení. V loňském roce bylo v Maďarsku předáno více než 17 tisíc bytů, což představuje 23% meziroční nárůst a znamená to nejvyšší údaj za posledních 8 let. Zároveň s tím je ve výstavbě dalších zhruba 40 000 bytů, které mohou být dokončeny během 2-2,5 let. V roce 2018 rovněž došlo zhruba k 180 000 rekonstrukcí bytů. Nárůst rezidenčního bydlení je tažen mj. dočasným snížením sazby DPH na 5% (snížená sazba vyprší na konci roku 2019, ale za určitých podmínek bude DPH v hodnotě 5 % zachováno do konce roku 2023) a vládním programem na podporu bydlení – tzv. CSOK.

Z maďarského stavebního boomu těží i české firmy. Jedním z příkladů je i firma Ravak, která patří mezi hlavní hráče na poli sanitární techniky. Úspěšné obchodní výsledky z posledních let pak dovedly firmu k rozhodnutí vybudovat v Maďarsku, kromě již existujícího obchodního centra (tzv. Ravak Business Center) i novou logistickou a vzdělávací centrálu, která by měla být vybavena nejmodernějšími inteligentními automatizovanými systémy. V oblasti sanitární techniky působí v Maďarsku úspěšně i firma Roltechnik, jež dodává sanitární techniku např. i do koupelen stadionů či hotelů a nemocnic.

Ze stavebního boomu však těží i celá řada dalších českých firem, z nichž některé mají v Maďarsku i samostatné obchodní či výrobní zastoupení. Jde např. o dodavatele rezidenčního zastřešování firmu Alukov, dodavatele IoT technologií firmu Elko EP či výrobce zařízení na opravu městské infrastruktury firmu Moram. České firmy jsou úspěšné i v klasickém stavebnictví, což dokazuje např. nedávný úspěch české firmy Europa Investment Property, která má v Budapešti postavit hotel za více než 500 mil Eur.

Hlavní příležitostí pro prezentaci českých firem na maďarském trhu je mezinárodní stavební veletrh CONSTRUMA - http://construma.hu/en, který se bude tento rok konat ve dnech 3.- 7. dubna. Veletrh zahrnuje všechny oblasti stavebního průmyslu od chladící techniky po dveře, okna, stavební materiály a instalatérství, po zahradnictví, obnovitelné zdroje energie až po interiérového designu. V roce 2018 se veletrhu vystavovalo více než 600 vystavovatelů ze 14 zemí na ploše více než 44 tis. m2 a zúčastnilo se více než 46 000 návštěvníků. Maďarská pobočka CzechTrade bude mít na veletrhu i letos svůj stánek, kde se budou prezentovat následující české firmy: SEPOS s.r.o., ASIO New s.r.o., WPC – Woodplastic s.r.o. a COBRA s.r.o. Ve spolupráci s CzechTradem vystavuje v pavilonu pro Home Design Alukov a.s. a SAPHO a.s. První tři dny veletrhu jsou vyhrazené pro odborné návštěvníky o víkendu se pak otevřou dveře i pro širokou veřejnost.

Autor textu: Tanja Szelezsán, ekonomický specialista