česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Maďarsko se díky asijským investicím stává velmocí ve výrobě lithiových baterií pro automobilový průmysl

Automobilový průmysl v Maďarsku zažívá v posledních letech mimořádný rozvoj. Automobily zde vyrábějí firmy Audi, Mercedes, Suzuki a nově se buduje i výrobní závod firmy BMW. Spolu s tím se dynamicky rozvíjí i celý dodavatelský řetězec, jako je např. výroba elektrických motorů. 

Největší rozvoj přitom zažívá oblast výroby lithiových baterií určených pro elektromobily či hybridní pohony, a Maďarsko má díky asijským investicím dokonce nakročeno stát se jedním z evropských lídrů.

V současné době již zde mají výrobní závody jihokorejská firma Samsung SDI a japonská společnost GS Yuasa. V blízké budoucnosti by se pak měly maďarské výrobní kapacity výrazně navýšit v důsledku otevření závodů jihokorejských firem Inzi Controls, SK Innovation a druhému závodu firmy Samsung SDI. 

Závody firem SK Innovation a Samsung SDI, které představují investice v řádu desítek mld. Kč, by po dokončení měly být jedny z největších v Evropě. Rovněž díky těmto dvěma velkým investicím se Jižní Korea dostala v Maďarsku v roce 2019 na první místo mezi zahraničními investory, když předstihla Německo, jehož firmy tradičně v Maďarsku investují mj. v oblasti automobilového průmyslu.

Výrazný nárůst produkce lithiových baterií bude znamenat i zvýšenou poptávku po veškerých bateriových součástech, což přináší i příležitosti pro české firmy.


Petr Michálek - ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Budapešti

1

zdroj: Vláda MR