česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Web
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Maďarsko podpoří výstavbu a modernizaci venkovských dětských hřišť

Vládní komisař pro rozvoj maďarských obcí Alpár Gyopáros oznámil spuštění finanční podpory na výstavbu a modernizaci venkovských dětských hřišť a nákup zařízení pro údržbu venkovských prostranství. Cílem programu, na který je dle maďarského vládní komisaře alokováno 5. mld HUF (cca 390 mil. Kč), je mj. učinit bydlení na maďarském venkově atraktivní pro rodiny s dětmi.

Program se týká jak veřejných dětských hřišť, tak i hřišť umístěných v mateřských školkách. V rámci programu by měla být podpořena jak samotná výstavba a modernizace hřišť, tak i nákup hraček a dalšího vybavení. Podmínkou pro získání dotace je, že se musí jednat o dětské hřiště v obci s 5000 a méně obyvateli. Maximální podpora pro jedno hřiště činí 5 mil. HUF cca 390 tisíc Kč. Celkově je na modernizaci hřišť alokováno 2. mld HUF (cca 150 mil. Kč).

České firmy mají v tomto odvětví šanci uspět, což dokazuje i příklad firmy mmcité, která pod značkou playcité postavila v Maďarsku již celou řadu dětských hřišť vybavených herními prvky vyrobenými firmou hřiště.cz. Jejich hřiště lze nalézt i na turisticky exponovaných místech hlavního města jako je např. Markétin ostrov či Vrch Gellért.

Spolu s programem na modernizaci maďarských hřišť byl rovněž vypsán program na nákup zařízení k udržování veřejného prostranství, jako jsou parky, trávníky apod. Na tento program je alokováno 3. mld. HUF (cca 230 mil. Kč).

Také v tomto odvětví mají české firmy šanci uspět, což dokazuje česká společnost MORAM CZ, která do Maďarska dodává multifunkční jednoosý nosič UNIWEED pro celoroční údržbu veřejných prostranství a vlastní technologii INFRASET pro opravy asfaltových povrchů.

Obce mohou podat žádosti o podporu do 19. června. Více informací k výzvám lze nalézt na stránkách maďarské vlády, resp. na stránkách Maďarské pokladny. Případně je možné kontaktovat obchodně-ekonomický úsek na Velvyslanectví ČR v Budapešti na emailové adrese: commerce_budapest@mzv.cz.

Petr Michálek - ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Budapešti