česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Visegrad
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V maďarském Visegrádu byl slavnostně otevřen informační altánek nabitý nejnovějšími českými technologiemi

Maďarské město Visegrád je populární turistickou destinací známou především díky svému starodávnému hradu, který se již od dávných dob tyčí na skále vysoko nad Dunajem, a královskému paláci, kde pobývala celá řada uherských králů.

Bylo to právě ve městě Visegrád, kde se v roce 1335 setkali český král Jan Lucemburský, uherský král Karel I. Robert a polský král Kazimír III. Veliký, aby prodiskutovali regionální spolupráci. Po pádu železné opony na toto setkání v roce 1991 ve sklepě královského paláce navázali prezidenti a premiéři Československa, Polska a Maďarska a založili tzv. Visegrádskou skupinu.

Od letošního roku, kdy jsme svědky 30. letého výročí podpisu visegrádské deklarace, má město Visegrád i výraznou českou stopu, neboť dne 17. 12. 2021 starosta města Visegrád pan Eőry Dénes společně se zvláštní zmocněnkyní maďarského ministerstva zahraničních věcí a obchodu pro visegrádskou spolupráci Krisztinou Varjú a zástupci diplomatického sboru zemí visegrádské čtyřky, včetně českého velvyslance Tibora Biala, otevřel technologický altánek s interaktivním displejem, zobrazujícím návštěvníkům města mj. historické události z roku 1991. Altán, jehož vzhled byl přizpůsoben historickému charakteru tohoto bývalého královského sídla, je doplněn o stožáry s vlajkami všech čtyř zemí Visegrádské skupiny.

Technologický altánek s názvem Vin4m dodala městu Visegrád česká exportní aliance Prvky pro smart city vedená firmou Moram. V rámci altánku je možné si nejen dobít mobilní telefon či používat bezplatnou Wi-Fi, ale zároveň si i dobít elektrokolo či elektrokoloběžku skrze nabíječku od firmy Elmon Invest, či si přečíst informace a shlédnout videa na velkoformátovém interaktivním displeji využívajícím software české firmy Ki-Wi Digital. Tento displej mohou municipality využít i jako obecní informační tabuli. Samozřejmostí jsou pak solární střešní panely a zároveň i  chytré osvětlení, dodané firmou Tesla Lightning, které umožňuje využívat altánek Vin4m i ve večerních hodinách. Ochranu proti graffiti či jinému vizuálnímu znehodnocení pak má zajistit hydrofobní nanonátěr od firmy HF Servis.

kep2

 

kep3

 

kep4

 

kep5

 

kep7

 

kep6

 

 Petr Michálek - Velvyslanectví ČR v Budapešti