česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny v online fakturaci pro české webshopy registrované k DPH v Maďarsku

Od ledna 2021 se v Maďarsku rozšířil systém online fakturace i na relace B2C (business to consumer).

 

Změny v online-fakturaci pro české webshopy registrované k DPH v Maďarsku
Od ledna se v Maďarsku rozšiřuje systém online fakturace i na relace B2C (business to consumer). 
Od této chvíle musí maďarské daňové subjekty, jež fakturují konečnému spotřebiteli, zasílat online faktury maďarskému daňovému úřadu. Nařízení se týká i fakturace zahraničních webshopů registrovaných k DPH v Maďarsku. Dle maďarského Národního daňového a celního úřadu nebudou do konce března 2021 u této nové povinnosti uplatňovány sankce za nedodržení. Pokuta za každou nehlášenou fakturu může být až do výše 500 000 HUF (cca 36 400 Kč).
Na stránkách maďarského Národního daňového a celního úřadu je možné nalézt informace týkající se testování této online fakturace http://onlineszamla-test.nav.gov.hu/home. Stránka je dostupná i v angličtině a němčině – vpravo nahoře na stránce je nutné pouze změnit jazykovou mutaci. Do systému pro testování je třeba se zaregistrovat. Upozorňujeme, že data zaznamenaná během testování se neobjeví v registru NAV. 
Popsání systému online fakturace je uvedeno na stránkách https://onlineszamla-test.nav.gov.hu/a_rendszerrol (opět je možné změnit jazykovou mutaci na angličtinu a němčinu)  .
Informace ohledně registrace jsou k dispozici na stránce https://onlineszamla-test.nav.gov.hu/tajekoztatas_a_regisztraciorol(rovněž i v angličtině a němčině).
Na stránkách úřadu je uveden i aktuální zákon o DPH platný od ledna 2021 (oddíl právních předpisů) https://onlineszamla-test.nav.gov.hu/jovobelijogszabalyok (text je také přístupný i v angličtině a němčině).

Petr Michálek - ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Budapešti

 

1

Foto: Kormany.hu