česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Změny v online fakturaci pro české webshopy registrované k DPH v Maďarsku

Od ledna 2021 se v Maďarsku rozšířil systém online fakturace i na relace B2C (business to consumer).

Maďarské daňové subjekty, jež fakturují konečnému spotřebiteli, musejí zasílat online faktury maďarskému daňovému úřadu. Nařízení se týká i fakturace zahraničních webshopů registrovaných k DPH v Maďarsku. Dle maďarského Národního daňového a celního úřadu nebudou do konce března 2021 u této nové povinnosti uplatňovány sankce za nedodržení. Pokuta za každou nehlášenou fakturu může být až do výše 500 000 HUF (cca 35 800 Kč).

Od 1. července 2021 budou moci české webshopy, které dodávají zboží maďarským spotřebitelům (zásilkový obchod), využít zproštění povinnosti online fakturace tím, že přejdou na režim jednoho správního místa, tj. prodejce bude hradit DPH v režimu OSS (One Stop Shop). Z tohoto důvodu maďarský Národní daňový a celní úřad prodloužil bezsankční období do konce června 2021 pro ty zahraniční webshopy, které se zaregistrují do OSS do 1. července 2021.

Na stránkách maďarského Národního daňového a celního úřadu je možné nalézt informace týkající se testování této online fakturace https://onlineszamla-test.nav.gov.hu/home. Stránka je dostupná i v angličtině a němčině – vpravo nahoře na stránce je nutné pouze změnit jazykovou mutaci. Do systému pro testování je třeba se zaregistrovat. Upozorňujeme, že data zaznamenaná během testování se neobjeví v registru maďarského Národního daňového a celního úřadu.

Popsání systému online fakturace je na stránkách https://onlineszamla-test.nav.gov.hu/a_rendszerrol (opět je možné změnit jazykovou mutaci na angličtinu a němčinu).

Informace ohledně registrace jsou k dispozici na stránce https://onlineszamla-test.nav.gov.hu/tajekoztatas_a_regisztraciorol (rovněž i v angličtině a němčině).

Na stránkách úřadu je uveden i aktuální zákon o DPH platný od ledna 2021 i jeho další verze, která bude platit od 1. července 2021 (oddíl právních předpisů) https://onlineszamla-test.nav.gov.hu/jovobelijogszabalyok (text je také přístupný i v angličtině a němčině).

Petr Michálek - ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Budapešti

1

Foto: Kormany.hu