česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: zu
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní visegrádský fond

Mezinárodní visegrádský fond (MVF, International Visegrad Fund – IVF) byl založen dne 9. června 2000 ve Štiříně v České republice, sídlo má v Bratislavě. Jeho posláním je podpora rozvoje užší spolupráce mezi Visegrádskými zeměmi – Českou republikou, Maďarskem, Polskem a Slovenskem – a přispívat k posilování vazeb mezi lidmi v regionu. 
 

Fond poskytuje (spolu)financování pro společné kulturní, vědecké, výzkumné a vzdělávací projekty, výměnné pobyty studentů a kreativních lidí, rozvoj turismu a přeshraniční spolupráci. Většina recipientů grantů MVF jsou nevládní organizace, místní samosprávy, univerzity, školy a veřejné instituce, jakož i občané. Kromě toho fond poskytuje stipendia pro studenty a umělce. Za dobu své činnosti fond podpořil přes 3 800 grantových projektů a poskytl přes 1 700 stipendií v celkové hodnotě cca 54 milionů €.

Rozpočet fondu je tvořen stejně vysokými příspěvky všech čtyř členských zemí. Příspěvky do MVF se postupně zvyšují. V roce 2014 fond disponoval částkou 8 mil. €, tj. 2 mil. € za každou z členských zemí. V současné době nabízí MVF 4 druhy grantových programů pro projekty, granty pro země západního Balkánu (Visegrad+) a Východního partnerství (V4EaP), dále Visegrádský stipendijní program a rezidenční programy pro mladé umělce (VARP) či vědce (Tchaj-wan či OSA).

Řídícím orgánem MVF je Konference ministrů zahraničních věcí a Rada velvyslanců, výkonným orgánem ředitel, který svou funkci vykonává v sídle MVF v Bratislavě. Úředním jazykem MVF je angličtina.

V roce 2015 je předsedající zemí MVF Maďarsko.

Pro detailnější informace navštivte stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR http://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/multilateralni_spoluprace/visegrad/mezinarodni_visegradsky_fond/index.html

nebo stránky Mezinárodního visegrádského fondu (dostupné pouze v angličtině) http://visegradfund.org/