česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Setkání českých a maďarských partnerských měst a obcí 2019

Dne 5. září 2019 se na ZÚ Budapešť uskutečnil projekt veřejné diplomacie pod názvem „Druhé setkání českých a maďarských partnerských měst a obcí“. Této celodenní události se zúčastnili zástupci více než 50 měst a obcí z Česka a Maďarska a dále zástupci státní správy a podnikatelů, celkem cca 180 osob. Setkání, kterého se krátce zúčastnil i premiér Andrej Babiš, bylo úspěšné a potvrdilo, že spolupráce měst a obcí je jednou z nejefektivnějších forem bilaterální spolupráce, zahrnující jak formální vztahy mezi vedením měst, tak kontakty mezilidské a odborné. ZÚ Budapešť bude pokračovat v aktivní podpoře této spolupráce s primárním důrazem na zapojení mládeže, cestovní ruch a sport.

ZÚ Budapešť v rámci svých aktivit veřejné diplomacie uskutečnil 5. září „Druhé setkání českých a maďarských partnerských měst a obcí“. Spoluorganizátory byly kromě Velvyslanectví České republiky v Budapešti i Velvyslanectví Maďarska v Praze, kancelář CzechTrade v Budapešti a Kancelář hejtmana Zlínského kraje, která se významně podílela jak na finančním, tak na organizačním zabezpečení této události. Realizaci finančně podpořily také MZV ČR v rámci programu aktivit veřejné diplomacie (OVD) a zapojení občanů do řízení samospráv (OMEV) a podniky prezentující své výrobky a služby na semináři.

Záštitu nad setkáním převzali Rudolf Jindrák, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky ČR, a László Szőke, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta Maďarska.

V úvodní části setkání se uskutečnil pracovní oběd za účasti starostů nebo jejich zástupců ze sedmi nejúspěšnějších či největších českých a maďarských partnerských měst a obcí (Uherské Hradiště, Sárvár, Brno, Debrecín, Miškovec, Pětikostelí, Olomouc). Hostiteli oběda byli velvyslanci Tibor Bial a Miklós Boros a mezi hosty mimo jiné Rudolf Jindrák, Tibor Pogácsás, státní tajemník Ministerstva vnitra Maďarska pověřený řízením samospráv, Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje, László Majthényi, hejtman župy Vas, Zoltán Horváth, ředitel  Odboru střední Evropy Ministerstva zahraničních věcí a obchodu Maďarska, Marianna Dávidházy, prezidentka Česko-maďarské obchodní komory, a Ladislav Vajányi, předseda Česko-maďarského obchodního klubu. Přítomní si vyměnili názory a náměty týkající se významu a prospěšnosti spolupráce měst a obcí, možností jejich dalšího rozvoje a potřeby zapojení státní správy, ale i občanů do tohoto procesu. Za oblasti budoucí spolupráce s potenciálem růstu označili diskutující zapojení mládeže do spolupráce měst a obcí, cestovní ruch a sport. 

Druhou částí setkání byl seminář, kterého se zúčastnilo přes sto představitelů 52 měst a obcí z Maďarska a ČR. Vedle měst a obcí s existujícím partnerstvím byli přítomni i zástupci měst a obcí, které o tuto formu mezinárodní spolupráce mají zájem a hledají vhodné protějšky a dobré nápady (viz seznam měst a obcí v příloze). Kromě prezentace úspěšných forem spolupráce se pozornost zaměřila na výměnné programy studentů a mládeže. Informace podávali odborníci spravující programy Erasmus+ a Mezinárodního visegrádského fondu. Samostatnou součástí semináře byly prezentace firem, které nabízí řešení a služby přímo samosprávám měst a obcí. Jedním z hlavních témat přednášek byly projekty a best practices z oblasti smart city (viz program semináře v příloze). 

Seminář navštívil i premiér A. Babiš s delegací, který se téhož dne v Budapešti účastnil Demografického summitu. Premiér promluvil k zástupcům partnerských měst a obcí, kterým poděkoval za rozvíjení neformálních vztahů mezi občany obou zemí, a požádal je, aby ve svém úsilí pokračovali. Přivítal zaměření na mládež a na výměnné pobyty škol, smart city, rozvoj infrastruktury, energetické úspory a optimalizaci veřejných prostor. Informoval o významu politické i expertní spolupráce V4. Následně se setkal s podnikateli, kteří podporují partnerství měst a obcí a nabízejí nové technologie, s představiteli a muzikanty Zlínského kraje či s předsedou parlamentní skupiny česko-maďarského přátelství a dlouhodobým propagátorem díla a myšlenek J. A. Komenského. V závěru návštěvy poskytl rozhovor maďarským i českým médiím.

Celodenní setkání zakončila prezentace Zlínského kraje (16.30 - 19.00) v reprezentativních prostorách velvyslanectví. Zástupci Zlínského kraje představili svůj kraj jako turistickou destinaci a přivezli s sebou gastronomické speciality a cimbálovou muziku. Na prezentaci byli spolu s účastníky semináře přítomni i zástupci státní správy a podnikatelů, celkem cca 180 osob. 

Setkání měst a obcí se setkalo s velice živým a pozitivním ohlasem, přítomným přineslo nové kontakty a inspiraci. Byly upevněny základy spolupráce měst a obcí Česka a Maďarska a rozšířeny předpoklady pro rozvoj této spolupráce. ZÚ Budapešť ji i v budoucnu hodlá maximálně podporovat. Potvrdila se užitečnost informační brožury, kterou organizátoři připravili ve spolupráci s účastníky setkání a ve které každé město a obec dostalo prostor k prezentaci. E-mailovou verzi brožurky obdrželi účastnící několik dní před setkáním s cílem umožnit jim výběr potenciálního partnera ještě před konáním akce.

​Z této akce bylo pořízeno video.

přílohy

Brožura 9 MB PDF (Acrobat dokument) 20.11.2019

Program 360 KB DOC (Word dokument) 20.11.2019

Galerie


Starostove 2019