česky  english  magyarul 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Zajímavá místa v Maďarsku spojená s českými osobnostmi

Níže uvádíme přehled zajímavých míst v Maďarsku, která jsou spojená s významnými českými osobnostmi a historickými událostmi. Nejedná se o úplný výčet, a proto velmi uvítáme Vaše případné další náměty. 
 

Zajímavá místa v Maďarsku spojená s českými osobnostmi

 

Níže uvádíme přehled zajímavých míst v Maďarsku, která jsou spojená s významnými českými osobnostmi a historickými událostmi. Nejedná se o úplný výčet, a proto velmi uvítáme Vaše případné další náměty.

 

Božena Němcová v Miskolci

Pobyt české spisovatelky v Uhrách připomíná od prosince 2013 pamětní deska v Miskolci. O její vyhotovení se zasloužili tamní rodák učitel Béla Havasi a sdružení Kruh přátel Bohemia. Spisovatelka své postřehy z Uher shrnula v dopisech z roku 1851, které vyšly pod titulem Miskolci levelek (v maďarštině poprvé byly vydány v roce 1963 a následně  za podpory místního  muzea Ottó Hermana v roce 2014). Mezi oblíbená místa spisovatelky patřily Diósgyőr a Lillafüred, které se nachází v nedalekém okolí Miskolce.

adresa: Vásárcsarnok, Miskolc, Búza tér. (na zdi Velkého tržiště)


 

Hřbitov hrdinů ve městě Nyíregyháza

Hřbitov hrdinů ve městě Nyíregyháza je jedním z největších hřbitovů v Maďarsku. Na tomto hřbitově jsou pohřbeni vojáci 14 národností, kteří padli během 1. světové války. Je zde pohřbeno 2378 vojáků, včetně vojáků české národnosti. Ve městě Nyíregyháza byla na konci roku 1914 vybudována velká nemocnice pro zraněné vojáky, kteří se vraceli z fronty. Hřbitov byl založen v roce 1916, po 2. světové válce byl uzavřen a otevřen v roce 1989. O tomto pamětním místě napsal knihu Gábor Ilyés s názvem „Hřbitov hrdinů“ (maďarsky Hősök temetője).

adresa: Nyíregyháza, Dugonics u. 12, 4400

 ​ 

Jaroslav Hašek v Balatonfüredu

Na počest českého spisovatele, publicisty a novináře Jaroslava Haška (1883-1923) byla odhalena v lázeňském městě Balatonfüred v roce 1967 pamětní deska na náměstí Gyógy tér 1. Mezi díla Jaroslava Haška patří také Balatonské povídky, které dokládají autorovu lásku k Balatonu. Po spisovateli je také pojmenován mezinárodní vlak EC „Jaroslav Hašek“ jedoucí z Maďarska, přes Slovensko do České republiky.

adresa: Balatonfüred, Gyógy tér, promenáda

o2

 [Jaroslav Hašek-emléktábla]

o1

Předseda PSP ČR R.Vondráček a velvyslanec J.Chmiel uctili v průběhu setkání předsedů parlamentů V4+ Rakousko památku spisovatele J. Haška

foto: Jan Slechter

 

Jan Amos Komenský v Sárospataku

V Sárospataku působil Jan Amos Komenský, který zde napsal své knihy Orbis Pictus a Škola hrou.  Komenský sem přijel v roce 1651 na pozvání uherského knížete Györgye Rákócziho s cílem provést reformu školství na jeho dvoře. Na jeho počest je v Sárospataku k vidění jeho socha i několik pamětních desek.

Socha J. A. Komenského - Sárospatak, Eötvös út 5

Socha se nachází u vchodu do Kampusu J.A. Komenského Vysoké školy Eger v Sárospataku – Comenius Campus Sárospatak. Byla vytvořena v roce 1970 a jeho autorem je Pál Pátzay.

 ​ 

Reliéf J. A. Komenského – Sárospatak, Rákóczi út 1.,

Reliéf se nachází v průchodu do komplexu reformního gymnázia  – Sárospataki Református Gimnázium. Jedná se o bronzový reliéf o rozměrech 60 cm x 75 cm v mramorovém rámu, zobrazující J. A Komenského mezi svými žáky. Reliéf byl slavnostně odhalen v roce 1937 a jeho autorem je Adrás Farkas Rózsa.

 ​ 

Pamětní deska J. A. Komenského  – Sárospatak, Rákóczi út 1.

Pamětní deska se nachází na dvorku reformátorského gymnázia -  Sárospataki Református Kollégium. Pamětní deska byla odhalena z podnětu Světového svazu Maďarů v roce 2011 a připomíná jednu z teorií, podle které měl J. A. Komenský částečně i maďarské předky.

 ​ 

Pamětní deska J. A. Komenského  – Sárospatak, Comenius utca 27

Pamětní deska byla odhalena v roce 1990 na průčelí domu na uvedené adrese a jeho autorem byl sochař Béla Mladonyiczky. Vznikla na základě podnětu Maďarského spolku J. A. Komenského v Sárospataku – Magyar Comenius Társaság Sárospatak.

 

 ​ 

Pamětní deska Světového svazu Maďarů – Sárospatak, Rákóczi út 1., (dvůr reformátorského gymnázia -  Sárospataki Református Kollégium)

 

 ​ 

Jan Hus – Dům husitů v obci  Gönc

Původně německá obec Künzelsdorf, později Gönc byla založena v 13. století, jako farář zde způsobil Gáspár Károli, první překladatel Bible do maďarštiny. Dům Husitů (Huszita ház, Gönc, Kossuth utca 85.) postavili stoupenci Jana Husa v 15. století.

adresa: Gönc, Kossuth Lajos utca 116

9

 

Jan Nepomucký a jeho sochy v Maďarsku

Jan Nepomucký (Nepomuki Szent János) - na území Maďarska se vyskytuje značné množství soch (asi 20) věnované Janu Nepomuckému. Nejstarší z těchto soch z roku 1705 je k vidění v městě Székesfehérváru na náměstí svatého Sebastiana (Szent Sebestyén tér). Tato socha je významná i s tím, že je druhou nejstarší sochou na světě věnovanou tomuto světci po pražské soše Jana Nepomuckého z roku 1638. Další známé sochy tohoto světce jsou v Maďarsku k vidění například v městech: Gödöllő, Szabadság tér (v parku zámku), Budapešt - zde je několik soch, například na rohu ulic Budapest 1., Attila út a Szent Imre tér, Vác, Egerszalók.

 

Balassagyarmat – vojenské hroby na městském hřbitově

 

10

webové stránky města Balassagyarmat (dostupné pouze v maďarštině) http://www.balassagyarmat.hu/

 

Pamětní deska Bohumila Hrabala v Budapešti

Dne 6. března 2016 se konalo odhalení pamětné desky spisovateli Bohumilu Hrabalovi. Deska zdobí zeď pivnice „Hrabal“ na Rákócziho ulici 11, jedné z hlavních tříd Budapešti. Na slavnosti promluvil Juraj Chmiel, velvyslanec České republiky v Maďarsku, Tomáš Mazal, spisovatel a přítel Hrabala a István Bakos, předseda společnosti přátel Bohumila Hrabala. Akce se zúčastnili se také zástupci spolku Bohémia Kör. Spisovatel Bohumil Hrabal je v Maďarsku velmi známý a oblíbený. Také odhalení této pamětné desky je dalším projevem obdivu a úcty Maďarů k jeho osobě a zároveň plně respektuje jeho požadavek - pamětní tabule ve výši, aby ji mohly očurávat pejsci :-)

adresa: Budapest 1088, Rákóczi út 11